Вие имате прво да ја знаете вистината

Колкаво богатство запленија Талибаните? Сега имаат повеќе авиони и хеликоптери од Македонија и од една третина земји членки на НАТО!?

Од падот на Авганистан, главниот фокус од масовната евакуација се префрли на Талибанците, а сега и на самите авиони кои останаа доста уништени на аеродромот во Кабул. Колку е силна талибанската авијација, колку авиони и хеликоптери имаат, дали сето тоа е оперативно или не?! Има многу прашања и малку одговори.

Раша Тудеј (РТ) објави интересна графика за фактот дека Талибанците заробиле 48 авиони откако ја презеле власта во Авганистан, и споредувајќи ја таа бројка со бројките на некои членки на НАТО, тие го покажаа соодносот. Тие ги користеа податоците на World Air Forces 2021/Flightglobal.

Врз основа на овој заклучок, излегува дека талибанската авијација има повеќе авиони и хеликоптери од Албанија, Естонија, Исланд, Летонија, Литванија, Луксембург, Црна Гора, Македонија и Словенија. Само Словачка со 50 авиони и Унгарија со 53 се пред Талибанците.

Според овие податоци, Талибанците со 48 авиони и хеликоптери се пред Словенија, која има 37 авиони, Македонија која има 20, и Албанија, која има 19 авиони.

Споредбата на талибанските воздухопловни сили со авијацијата на САД, Франција и Турција е неспоредлива, пишува српски Курир.

Така изгледа така на хартија, но приказната е далеку од реалноста, Талибанците навистина имаат 48 авиони на хартија, колку што беа конфискувани на аеродромите во Херат, Кандахар, Кабул, Мазар и Шариф. Меѓутоа, прашањето лебди во воздухот колку од сето ова е точно.

Сведоци сме дека на голем број објавени снимки, особено оние на аеродромот во Кабул, дека напуштените авиони и хеликоптери и авиони биле девастирани или уништени.

Ситуацијата не е подобра на другите аеродроми, а од оставените УХ-60, се проценува дека функционираат само 10 хеликоптери од тој тип, додека вкупниот број оперативни, вклучително и УХ-60, МД-350, Ми -24V, Ми-17В5 не надминува 30.

На пример над Кандахар лета само еден УХ-60.

Друг проблем со кој се соочуваат Талибанците е недостатокот на механика за поправка на авионите. Само мал број од пилотите прејдоа на страната на Талибаните, а најголем број од нив се одлучија на нов живот надвор од Авганистан или се вратија во долината Паншир како се приклучија на движење на отпорот

Во секој случај, на хартија Талибаните имаат моќна авиација, но што и колку од тоа е точно е најголемото прашање. Се чини дека реалноста е многу поразлична од тоа што го има на хартија!?

Загриженоста на западните воени аналитичари за воените способности на Талибанците треба да бидат нешто помали по неодамнешните извештаи за воената моќ на новиот режим во Авганистан, пишува Дејли Меил .

Имено, американскиот генерал Френк Мекензи , кој ја предводеше мисијата за евакуација од земјата, одлучи да оневозможи 73 воени авиони пред да замине.

Според Ал Џезира, Талибанците се навредени од ова и се чувствуваат „лути и предадени“ од потегот на Американците, бидејќи сметаат дека уништените авиони се сопственост на Авганистан.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!