Вие имате прво да ја знаете вистината

Тој е најбогат Албанец, роден е близу Приштина, во село без струја и асвалт, а погледајте во каков луксуз денес ужива

Беџет Пацоли, најбогатиот Албанец во светот, ја контролира империјата со бизниси во Јужна Америка, Блискиот Исток, Источна Европа и земјите од поранешниот СССР со годишен обрт од повеќе од милијарда евра.

Беџет Пацоли, поранешниот претседател на Косово, е најбогатиот Албанец во светот. Тој е личен пријател на семејството Клинтон, Буш и Елцин, и поранешен сопруг на пејачката Ана Окса.

Пацоли го прослави својот 70 -ти роденден на 30 август. Роден е, како што вели, во мало село недалеку од Приштина, без асфалт и струја. Вели дека богатството не го сменило.

Јас сум истиот човек како порано, селско дете. Ми беше многу тешко да излезам од тој формат. Отсекогаш сакав да бидам со луѓе во мојот живот, по можност со оние кои имаа ист менталитет како мене, рече Пацоли за Ал Џезира.

Денес, таа ја контролира империјата со бизниси во Јужна Америка, Блискиот Исток, Источна Европа и земјите од поранешниот СССР со годишен обрт од повеќе од милијарда евра. Поседува ексклузивни хотели, банки. Тој изгради дом во близина на Приштина, каде што куќата и имотот вредат неколку десетици милиони евра.

Пред да влезе во политиката во 2006 година, тој беше претседател и извршен директор на Мабетекс груп, швајцарска градежна компанија која меѓу другото е сопственик на косовскиот таблоид Лајм и е познат како спонзор на бројни спортски клубови на Косово. Пацоли речиси никогаш не бил директно поврзан со конфликтите на Косово, но тој бил финансиер на ОВК, а подоцна и Ослободителната војска за Прешево, Бујановац и Медвеѓа.

Јавната и тајната политика се негов терен. Го има насекаде, на секое важно место, скоро на секоја фотографија што покажува значаен момент, како и последната, на која е со Тачи и Вилијам Вокер, кои неодамна пристигнаа во Косово со предлог да се обединат сите Албанци, каде и да е тие живеат.

Имено, Пацоли секогаш беше отворено вклучен во политичкиот живот, дури и кога не беше на функција.

Според сопствените признанија, тој особено се занимавал со признавањето на Косово, а медиумите пишуваат дека тој не штедел пари, плаќајќи ги малите островски земји да го признаат. Медиумите на Малдиви, на пример, објавија дека Пацоли платил два милиони долари за нивното признавање на независноста на Косово.

Познат е по спектакуларната венчавка со италијанската пејачка со албанско потекло Ана Окса. За време на тој брак од 1999 до 2002 година, продавниците во Приштина беа изналепени со нивните заеднички фотографии. Сега е во брак со Русинката Марија.

Тој порано беше примерен војник во титовата гарда.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!