Вие имате прво да ја знаете вистината

Бурно во Словенија: Антиваксери упаднаа во студиото на јавниот сервис, се пренесуваа во живо (видео)

Противниците на епидемиолошките мерки и вакцинацијата во Словенија упаднаа во петокот вечерта во просториите на РТВ Словенија и насилно влегоа во студиото на информативната програма.

Демонстрантите со недели протестираат пред зградата на јавниот сервис, протестирајќи против се што има врска со пандемијата со коронавирус, пишува хрватски Дневник.

Под водство на Ладислав Троха, водачот на движењето ОПС, демонстрантите делеа летоци со барање за безбедни училишта и факултети без маски, кога упаднаа во словенечкиот јавен радио -телевизиски сервис, во петокот околу 20:30 часот.

Новинарката Барбара Видмајер објави видео од упадот на Твитер, а движењето во живо го емитуваше упадот во просториите на јавната телевизија на својот профил на Фејсбук.

Мораше да интервенира и полицијата, која, објави дека некои демонстранти, кои инаку биле присутни на пријавениот собир, влегле во зградата на медиумската куќа: Тие не ги почитуваа наредбите на обезбедувањето, што доведе до интервенција на полициски службеници за да се обезбеди јавен ред.

Околу 20 демонстранти кои не носеа маски беа евакуирани од зградата, објави РТВ Словенија. Ќе се преземат мерки против прекршителите во согласност со законот, објави полицијата, а генералниот директор на РТВ Словенија Андреј Грах Ватмоу во емисијата Одмеви рече: Тоа е тежок напад врз нашата куќа и јавните медиуми, што најостро го осудуваме. Направени се многу напори за подобрување на оваа состојба за четири месеци.

Проблемите се доста значајни. Правната ситуација е сложена, РТВ е сопственик на зградата, но не е сопственик на парцелата околу неа. Ова е јавна област, демонстрантите за жал имаа дозвола да протестираат во оваа област. Администрацијата направи многу, но за жал немаше резултат поради оваа сложена ситуација. Сепак, ние постојано ги предупредувавме властите за тоа. Следната недела, на состанокот свикан пред овој настан, уште еднаш ќе апелирам до властите да започнат и да преземат нешто. Веднаш ќе ја зголемиме безбедноста на куќата за да не се случат слични инциденти. Досега, протестите беа релативно мирни, иако многу пореметувачки, особено за новинарите во информативната програма на ТВ Словенија. Се надевам дека властите ќе посветат поголемо внимание на овој проблем, особено по денешниот настан. За среќа, нема повредени, изјави генералниот директор на РТВ Словенија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!