Вие имате прво да ја знаете вистината

Да гладувате е здраво: Правила за исхрана на рускиот доктор Амосов, кој го истражуваше долгото живеење. Ова е негово мени да бидете слаби и здрави

Ова се главните правила за исхрана на д-р Николај Михајлович Амосов (1913 – 2002).

Тој беше извонреден кардиолог, лауреат на наградата Ленин и академик на Академијата на науките на Украина. Неговите главни дела се поврзани со хирургија, биолошка и медицинска кибернетика.

Амосов е лекар кој ги проучувал проблемите поврзани со долгото живеење.

Цели 40 години, д-р Николај Амосов се сметаше за неухранет. На ова тврдење, Николај Амосов одговараше: Мојот појадок е богат и хранлив: 300 грама свеж зеленчук или зелка, два компири или леб и шолја кафе со млеко.

Ручекот е нередовен бидејќи доаѓа во различно време. Јадам салата, како наутро, без леб, без маснотии со минимум месо и чаша кефир или чај или сок.

Вечера: чај со шеќер со залак леб, малку колбаси и сирење. Јадам сезонско овошје. Во принцип, јас сум скоро секогаш сит навечер и јадам многу малку. Мојата висина е 168 сантиметри и варирам во тежина од 52 до 55 килограми.

Потсистемот на здрава исхрана е најважен: неопходна е правилна исхрана, но тоа е недоволен услов за здравјето, но, колку се полоши другите компоненти на режимот, толку е построга диетата. Со одлична физичка состојба, мирна психа, можете да си дозволите повеќе грешки во вашата исхрана. Борбата против сопствениот апетит е главниот проблем на здравата личност. Прилагодување во исхраната им е дозволено само на младите луѓе.

Единствено средство за мерење на вашата исхрана е рамнотежата, а стандард е вашата нормална тежина.

Табелите за калории се само за насоки: која храна да се избегнува и која е безбедна. Не ја прилагодувајте тежината со годините! (Во смисла дека килограмите доаѓаат со возраста) Ова е навистина опасно, дури и затоа што луѓето постари од педесет години се изложени на ризик да добијат хипертензија и склероза, бидејќи овие болести се поврзани со вишокот маснотии.

Јадете повеќе сурова храна.

Добро е да гладувате. Постете два до три дена во неделата – еднаш месечно или на секои две недели буквално штрајкувате со глад и ќе бидете здрави. Метаболички тренинг е тренингот на клетките за заштеда на енергија. Постои само еден метод – бидете на оброк без храна. Поради тоа, клетките ќе “изедат” се, дури и она што не е многу за јадење.

Дигестивниот тракт има два главни непријатели: преработена храна и стрес системот, хипоталамусот и надбубрежните жлезди, кои даваат одговор на стресот. Мека, смачкана кашлица ги детоксицира мускулите на цревната флора и евентуално ги ослободува ензимите. Долготраен ментален стрес, непријатни емоции можат да ја нарушат нервната регулација на желудникот и дебелото црево, две одделенија кои се најмногу поврзани со централниот нервен систем. Овој фактор е особено изразен кај прекумерна исхрана со високо преработена храна.

Штетата на кој било производ е мала ако се промени телесната тежина и ако има доволно физичка активност.

Внесување на витамини кои се наоѓаат во 300 до 500 грама суров коренаст зеленчук, лисја и овошје дневно (колку повеќе разновидни, толку подобро). Во големи количини се пијат незасладени сокови од овошје и зеленчук, секогаш различни.

Масти – За витка личност маснотиите не се штетни. Оние кои имаат нормална телесна тежина, може да се консумираат животински масти.

Млекото и до 50 грама месо дневно ги обезбедуваат потребните амино киселини.


Јаглехидрати – дозволено е за луѓе со нормална телесна тежина, само треба да имате на ум дека шеќерот е полош од лебот.


Сол-Подобро е да не ја користите воопшто. Поради солта, треба дури и да го ограничите дури и количеството супа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!