Вие имате прво да ја знаете вистината

Операција Лондонски мост: Ќе биде затворена лондонската берза, а Тајниот совет ќе го прогласи новиот крал. Зошто сега протекоа тајните планови!?

Протекоа документи кои наводно откриваат што ќе се случи од моментот кога ќе умре кралицата Елизабета. Тие, наводно, даваат детали за дејствијата што ќе се преземат во првите часови и денови по нејзината смрт.

На владините оддели им е наредено да ги спуштат знамињата на половина копје во рок од 10 минути по објавувањето на соопштението, а членовите на владата ќе бидат известени за тажната вест.

Принцот Чарлс, кој ќе стане крал по смртта на неговата мајка, ќе се обрати до нацијата на денот на нејзината смрт, додека премиерот ќе биде првиот член на владата што ќе даде изјава.

Кралицата треба да биде погребана 10 дена по нејзината смрт, а Чарлс ќе оди на турнеја низ земјата пред погребот.

Ковчегот на кралицата ќе биде во Велика Британија три дена во домовите на парламентот, а властите предвидуваат дека стотици илјади луѓе ќе дојдат во Лондон, како и можност за застој, полиција излезена на улиците, па дури и недостаток на храна.

Деталите за тоа што ќе се случи, во документот наречен Операција Лондонски мост, ги објави Политико, во кој се известува дека службениците денот на смртта на кралицата ќе го наречат Денот Д.

Кралицата, која владее од февруари 1952 година, сега има 95 години. Нема индикации дека е во лоша здравствена состојба, а плановите за нејзиниот погреб речиси не се скоро преиспитани, пишува Политико.

Премиерот ќе биде еден од првите што ќе биде информиран за нејзината смрт, а приватниот секретар на кралицата ќе го извести за тоа. Дополнителни информации ќе им бидат дадени на членовите на канцеларијата на Тајниот Совет.

Министрите ќе добијат повик, додека високи политичари и државни службеници ќе добијат е-пошта со следнава содржина: Драги колеги, со тага ве известувам за смртта на Нејзиното Височество Кралицата.

Кралското домаќинство ќе ја извести јавноста за смртта на кралицата, а веста ќе се сподели на социјалните мрежи.

Деталите за нејзиниот погреб ќе бидат објавени, а новиот крал Чарлс ќе се појави на телевизија во 18 часот. Премиерот ќе одржи состанок со новиот крал.

Министрите ќе добијат инструкции да не коментираат додека премиерот не даде изјава, додека Министерството за одбрана ќе организира салутирање со оружје.

Ќе се одржи едноминутно молчење низ целата земја.

Следниот ден во 10 часот, членовите на Советот за придружување, официјално тело кое вклучува високи владини личности и членовите на Тајниот Совет, ќе го прогласат Чарлс за нов крал.

Прогласот ќе се чита во палатата Свети Џејмс и Кралската берза, додека пратениците ќе се состанат за да оддадат почит во Долниот дом.

Премиерот и членовите на кабинетот, на кои нема да им биде дозволено да ги донесат своите партнери – ќе се сретнат со Чарлс во 15:30 часот.

Третиот ден, ковчегот на кралицата ќе биде вратен во Бакингемската палата.

Како ќе се направи ова, зависи и од тоа каде ќе умре кралицата, ако е во Сандрингам, нејзиното тело ќе биде пренесено со кралски воз во Свети Панкрас, каде ќе чекаат премиерот и членовите на кабинетот.

Меѓутоа, ако е во Балморал, можно е да биде префрлена назад во Лондон.

Третиот ден, Чарлс ќе тргне на пат низ Велика Британија. Според документите, тој ќе го посети шкотскиот парламент и ќе присуствува на богослужбите во катедралата Свети Џилс во Единбург.

Следниот ден, тој ќе добие изрази на сочувство во замокот Хилсборо во Северна Ирска и ќе присуствува на друга служба, во катедралата Света Ана во Белфаст.

Во меѓувреме ќе се одржат погребни проби во Лондон.

Поворката ќе се одржи помеѓу Бакингемската палата и домовите на парламентот, а богослужбата ќе се одржи во Вестминстер хол.

После тоа, телото на кралицата ќе биде во земјата три дена, а на јавноста ќе и биде дозволено да го види нејзиниот ковчег.

Погребните проби ќе се одржат на шестиот ден по смртта на кралицата.

Следниот ден, Чарлс ќе го посети парламентот на Велс, а богослужбата ќе се одржи во катедралата Лиандаф во Кардиф.

Владата ќе се бори со логистичките проблеми пред големиот настан, а се очекува стотици илјади луѓе да дојдат во главниот град. Се стравува дека ќе има одложувања, па дури и недостаток на храна, што ќе изврши притисок врз полицијата и здравствените служби.

Ден на погребот на кралицата

Ова ќе биде Ден на национална жалост, но работодавачите нема да бидат принудени да им даваат слободен ден на вработените.

Погребот ќе се одржи во Вестминстерската опатија, а на пладне ќе има двоминутно молчење низ цела Велика Британија.

Задолжителната служба ќе се одржи во капелата Свети Ѓeорѓи, која се наоѓа во замокот Виндзор, каде што кралицата ќе биде погребана во спомен -капелата на кралот Џорџ Шести.

На самиот ден на погребот, Лондонската берза ќе биде затворена, како и повеќето британски банки.

Денот на погребот, а подоцна и крунисувањето, исто така, ќе станат државни празници.

Некои стравуваат дека таквите мерки ќе ја чинат британската економија милијарди фунти, но тешко е однапред да се знаат какви ќе бидат финансиските последици од таков настан.

Додека кралицата е позната како Лондонски мост, другите членови на кралското семејство исто така имаат кодирани имиња што се користат за подготовка на планови во случај на нивна смрт.

Погребот на кралицата мајка беше со кодно име Теј Бриџ, смртта на принцот Филип беше наречена Операција четврти мост, кодното име на принцот Чарлс е Менаи мост.

Иако нема официјални кодни имиња за смртта на другите членови на кралското семејство, објавено е дека војводата и војвотката од Кембриџ се познати како Дени Колинс и Дафне Кларк. Иницијалите DC ги претставуваат нивните титули војвода и војвотка од Кембриџ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!