Вие имате прво да ја знаете вистината

Хаос во Бугарија. Партијата на Слави обвинува: Сакаат да ни купат пратеници, нудат авиони, камиони и тешки пари, имаме докази…

Тошко Јорданов со тешки обвинувања против Татјана Дончева, потпретседателка на бугарското Собрание. Според него, таа им понудила на луѓето од Има таков народ да се отцепат од парламентарната група на партијата за половина милион лева, а тоа било напишано на обично парче хартија. Тој ја даде оваа изјава во интервју за БНР.

Татјана Дончева е крајно нечиста политичка личност. Таа е личноста која, кога зборуваше за тоа кој ќе го добие третиот мандат, тргна да комуницира со некои од нашите пратеници и им понуди да ја напуштат нашата пратеничка група, да ги убеди да земат и други со себе, да земат некои од лицата на нашата пратеничка група, кои ќе станат министри, ветувајќи им министерски места за да може да се спакува третиот мандат, а тогаш не е важно кои ќе го поддржат. Дури таа на парче хартија напишала, ќе ти дадам половина милион, рече тој.

Ги искина ливчињата и ги зеде, но разговорот што го имаше може да се докаже. Таму каде отиде да го води овој разговор со човекот од нашата партија, кој може да излезе на детектор за лаги и да потврди се што реков, има камери. Тоа е факт, додаде тој.

Таа имаше разговор со еден од нашите пратеници, и излезе со конкретни имиња кои треба тој со себе да ги повлече со себе, Ива Митева, Хиновкси, итн. Таа мавташе со ливчето со бројката половина милион и му објасни како тоа ќе се случи, министри да дојдат кај добрите, затоа што ние сме чалгари. Таа знае каде отишла и кај кого отишла, бидејќи таму, повторувам, има камери во канцеларијата. Татјана Дончева е некоректна личност, категоричен беше Тошко Јорданов.

За bTV Дончева ги отфрли обвинувањата и рече дека сака Јорданов да ги покаже снимките, на кои наводно се гледа дека ги посетува канцелариите на ИТН, додавајќи дека таа не делела функции и никогаш немала такви средства во нејзина сопственост. Дончева верува дека некој суди за неа тргнувајќи од себе си. Обвинувањата се апсолутно смешни, додаде таа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!