Вие имате прво да ја знаете вистината

Хаос во Црна Гора, граѓаните се цела вечер на барикадите. Цетиње е блокирано со “планини” од гуми, комитите се закануваат дека ги запалат

Утрешното устоличување на митрополитот на Српската православна црква (СПЦ) во манастирот Цетиње предизвика бурни протести во Црна Гора, а многу граѓани излегоа на улиците и го блокираа главниот пат од Подгорица до Цетиње.

Тие бараат обредот да се премести на друго место, бидејќи тие го перцепираат устоличувањето на митрополитот Јоаникија како обид на официјален Белград да ја потврди својата превласт во Црна Гора. Во одредени моменти во текот на денот имаше конфликт со полицијата, а беа поставени барикади на патот Подгорица-Цетиње.

Незадоволните граѓани кои протестираа во текот целиот ден одлучија да останат на барикадите цела ноќ со цел да го спречат секој обид за одржување на устоличувањето , и доколку е потребно тие ќе продолжат се додека Српската православна црква не се откаже од намерата да го устоличи митрополитот црногорско приморски во цетинскиот манастир.

Локалните медиуми јавуваат дека демонстрантите планираат да запалат гуми поставени на барикадите во случај полицијата да се обиде да ја отстрани блокадата. За време на протестот, митрополитот Јоаникија беше на миса во Подгорица, а Српската православна црква потврди за медиумите дека утре ќе се одржи устоличување.

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ , во услови на нови социјални и меѓуетнички тензии во земјата, ја обвини Србија дека ја понижува Црна Гора и води експанзионистичка политика во регионот.

Премиерот, Здравко Кривокапиќ, пак, смета дека Ѓукановиќ е главниот иницијатор на протестот. Ѓукановиќ пристигна во Цетиње во саботата вечерта и го одржа ветувањето дека лично ќе се приклучи на протестите против устоличувањето на новиот митрополит на СПЦ, Јоаникија, во древниот црногорски главен град Цетиње.

Утрово, дел од граѓаните ја отстранија заштитната ограда поставена пред манастирот Цетиње. Освен што го блокираа патот, поставија камења и контејнери, а имаше и краток конфликт со полицијата, пренесуваат Вијести.

Полициската управа (УП) објави дека не се точни информациите дека некои припадници на полицијата одбиле да ги извршуваат службени задачи и задачи за време на протестот против устоличувањето на Јоаникија Мишовиќ во Цетиње и преминале на страната на протестантите кои се нарекуваат Комити.

Пратеникот во Собранието на Република Српска, Небојша Вукановиќ, беше нападнат и претепан во Цетиње од Комитите.

Тој денеска попладне пристигна во Цетиње, каде беше нападнат од десетина луѓе.

Во секој случај бурен ден, бурна ноќ и уште побурна недела не очекува во Црна Гора и Цетиње.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!