Вие имате прво да ја знаете вистината

Шок на Косово, познати деталите на големата трагедија. Бебе од три недели почина од корона

Бебето, родено пред три недели од општина Липљан, почина во саботата вечерта од последиците од ковид 19, потврди директорката на Клиниката за неонатологија при УКЦК, Хајрие Исмаилји.

Таа за Коха изјави дека бебето било во сериозна здравствена состојба од денот на приемот и било ставено на механичка вентилација.

Според Исмаилји, бебето не е родено со коронавирус, туку, врз основа на анамнезата, било утврдено дека целото семејство е заразено со ковид -19.

Бројот на смртни случаи од Ковид -19 во Косово и Метохија нагло се зголеми во последните недели, а 101 лице почина од коронавирус од почетокот на септември, вклучувајќи бремени жени и лица помлади од 40 години.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!