Вие имате прво да ја знаете вистината

Снајперисти требало да го спречат устоличувањето на Јоаникије. Српскиот патријарх откри дека се подготвувало најлошото сценарио (видео)

Поглаварот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Порфирије, рече дека во видео кругот имало луѓе кои имале намера да го спречат устоличувањето на митрополитот црногорско-приморски Јоаникије со снајперска пушка. Тој на својот инстаграм профил наведе, со фотографија од аеродромот, дека се разделува, се надева не за долго со оваа благословена земја (Црна Гора) и луѓето, со двојно чувство.

Многу сум среќен бидејќи го извршивме делото на Црквата, го востоличивме митрополитот според волјата на Црквата и луѓето од оваа епископија, народ кој длабоко ја сака црквата на Свети Сава. Но, јас сум повеќе од тажен, дури и ужаснат од фактот дека во видео кругот беа некои луѓе кои тој чин на љубов кон сите имаа намера да ги спречат со снајперска пушка, рече српскиот патријархот Порфирије.

https://www.instagram.com/p/CTcfCi6ieVX/?utm_source=ig_embed&ig_rid=e437849d-3fdb-406f-98de-38e5b28eeaa2

Тој им се заблагодари на сите и рече дека бара прошка за сите оние кои се повредени на каков било начин.

Му се молам на Господ за оваа земја, за овој народ и за сите луѓе и ги молам да се молат за мене, бидејќи тие се поблиску до Бога, рече патријархот Порфирије.

https://www.instagram.com/tv/CTbjaqxj2LU/?utm_source=ig_embed&ig_rid=a3827bd0-d064-416a-b1ec-f1ba431c325d

Српскиот Патријарх денеска го устоличи митрополитот црногорско приморски, Јоаникије, во манастирот Цетиње, каде што пристигнаа со хеликоптер поради немирите и блокадата на патиштата што водат кон Цетиње.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!