Вие имате прво да ја знаете вистината

План за атентат врз српскиот патријарх и црногорскиот митрополит: Го спречиле командоси кои биле тренирани од американските фоки

На српскиот патријарх Порфирије и митрополитот Јоаникије им се закануваше убиство кога пристигнаа во Цетиње на церемонијата на устоличување.

Според информациите на белградски Новости, меѓу демонстрантите во градот под Ловќен за време на немирите, имало неколку групи собрани и вооружени специјално за таа пригода. Нивната задача била да предизвикаат што повеќе хаос и немири по секоја цена, па дури и да ги загрозат животите на патријархот и митрополитот.

Според изворите на Новости, мозокот на оваа операција бил советникот на претседателот на Црна Гора за безбедност, Веселин Вељовиќ, кој бил и неформален командант на овие групи.

Автоматски пушки, гасни маски, бомби и неколку пиштоли им беа поделени на екстремистите. Само со ефикасна реакција на полицијата и неповолен развој на настаните за нив, овој арсенал остана неискористен. Имаше и сомневања дека е запленета снајперска пушка, но оваа информација не беше потврдена за Новости од безбедносните служби.

Сите податоци на разузнавачките служби на Црна Гора, но и на Србија, укажуваа дека устоличувањето во Цетиње е настан со најголем можен ризик, со длабока позадина во парадржавните и партиските структури во Демократската партија на социјалистите. Токму од нивното седиште во Цетиње беа влечени конците на немирите што ја придружуваа црковната церемонија.

За време на драматичните часови во неделата, постоеше реален ризик да се загрози безбедноста на патријархот и владиците. Екстремистите имаа јасни упатства да го користат оружјето за да предизвикаат хаос и да ја искористат метежот за да го нападнат и окупираат манастирот Цетиње. Оваа операција, според планот, последователно ќе биде прогласена за „победа на народот“, што ќе го „ослободи“ своето светилиште.

Клучната одлука за востоличување во манастирот, и покрај исклучително лошата безбедносна проценка, барикадите на приодите кон Цетиње и присуството на вооружени групи, беше донесена во саботата доцна вечерта, како што пишуваат белградски Новости. Тогаш српскиот патријархот и митрополитот црногорско приморски решија да заминат на Цетиње, и покрај предупредувањата, па дури и притисоците, да не го прават тоа.

Две лица одиграа клучна улога во операцијата за устоличување на владиката Јоаникије во Цетиње, додека се уште беше неизвесно дали устоличувањето воопшто може да се случи. Поради сложеноста и сериозноста на ситуацијата и околностите, акцијата беше строго доверлива, така што многу мал број специјалци и полицајци знаеја за тоа, пишува српски Курир.

Токму затоа беше важна проценката на две лица, Милош Ракоњац, помошник директор на црногорската полиција и Петар Кнежевиќ, вд Командант на Единицата за борба против тероризмот!

Ракоњац и Кнежевиќ, кој беше учесник во битката на Кошаре, беа обучени од најелитните американски единици – поморски фоки, делта и маринци, па кога тие објавија и ја преземаа одговорноста дека можат да ја спроведат акцијата до крај, работата беше завршена, пишува српски Курир.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!