Вие имате прво да ја знаете вистината

Ужасни детали за смртта на рускиот министер: Скокна во водата да го спаси снимателот и падна право на камен. Беше дел од кругот на Путин во КГБ

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека претседателот Путин бил информиран за трагичниот инцидент.

Рускиот министер за вонредни ситуации Евгениј Зиничев почина на 55 -годишна возраст за време на воените вежби на Арктикот, објави министерството.

Руското Министерство за вонредни ситуации жали што Евгениј Зиничев (55) почина на должност додека го спасуваше животот на едно лице за време на вежба за заштита во арктичката зона, се вели во соопштението на министерството.

Според руските медиуми, Зиничев го изгуби животот при спасување на снимател кој се лизнал и паднал во водата.

Зиничев и снимателот стоеја на работ од платформата. Снимателот се лизна и падна во водата. Имаше доволно очевидци, но никој дури и немаше време да разбере што се случи, бидејќи Зиничев веднаш скокна во водата по човекот кој падна, се удри врз камен и остана на лице место мртов. Тој почина како спасител, почивај во мир, напиша на Твитер Маргарита Симоњан, главен и одговорен уредник на РТ.

Таа не наведе дали снимателот бил вработен во РТ, пренесува The Moscow Times.

Министерството за вонредни ситуации не прецизира каде точно почина Зиничев. Последната порака за него ја објави прес -службата на Министерството за вонредни ситуации на 8 септември во 05:31 часот по московско време. Се вели дека Зиничев е на територијата на Краснојарск, каде што го проверил напредокот на изградбата на новата противпожарна станица во Норилск.

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека Владимир Путин изразил сочувство во врска со смртта на Зиничев. Во вторникот, 7 септември, Песков рече дека Путин се одмара во сибирската тајга до среда со министерот за одбрана Сергеј Шојгу, кој самиот беше шеф на Министерството за вонредни ситуации речиси 20 години.

Шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, изрази сочувство до роднините на починатиот шеф на руското Министерство за вонредни ситуации, Евгениј Зиничев. Според шефот на републиката, тие имаат 20 -годишно пријателство со шефот на одделот за спасување. Зиничев се покажа како силна, храбра личност со текот на годините, што уште еднаш го докажува херојското дело што го направил, истакна Кадиров.

Имаше многу набудувачи во близина, но како вистински спасител, човек со широка душа, загрижен за животот на другите луѓе, Евгениј Николаевич влета во водата по оној што падна и се скрши на камен во водата, ги потврдија зборовите на уредникот на РТ и Кадиров.

Зиничев стана министер за вонредни ситуации во 2018 година, откако Владимир Путин беше реизбран. Имаше 55 години.

Од 1987 до 1991 година, Зиничев служеше во КГБ на СССР, а потоа и во руските безбедносни агенции. Во 2014 година, Зиничев беше назначен за заменик-шеф на Антитерористичката служба на ФСБ на Русија, а во 2015 година, тој стана шеф на администрацијата на ФСБ за регионот Калининград. Потоа, во 2016 година, тој беше привремен шеф на Калининградската област неколку месеци, а потоа стана заменик -директор на ФСБ.

Во декември минатата година го доби чинот генерал на армијата. Тој исто така беше член на поморскиот колегиум на Владата на Русија. Зад себе остави сопруга, син и три внуци.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!