Вие имате прво да ја знаете вистината

Во Тетово, починале повеќе од половина пациенти во ковид болницата, ќе мора да им се прави ДНК за да можат да се идендификуваат (видео, фото)

Вчера во Тетово, во мудуларната ковид болница, се случи трагична несреќа. Веќе можат да се направат првичните прецизни анализи на целата состојба:

Бројот на загинати е 14 лица. Тоа го потврди и министерот за здравство и истрагата на Јавното обвнителство.

Меѓу загинатите 14 лица нема лекари или медицински персонал, туку починатите биле пациенти на модуларната болница.

Во болницата во време на несреќата имало вкупно 26 пациенти. Повеќе од половина пациенти им подлегнале на повредите/изгорениците.

Останатите 12 лица од модуларната болница, кој ја преживеаја несреќата, се на лекување во тетовската болница и се надвор од животна опасност. Значи не се префрлени ниту во болницата 8 септември во Скопје, ниту во Клиничкиот центар во Скопје.

Според јавното обвинителство на дел од пациентите треба да им се направи ДНК анализа за да се утврди нивниот идентитет.

Обвинителството даде инструкции да се изврши обдукција на телата на починатите за да се утврди дали има други причини за смртта.

Досега нема најава за оставка од владин или локален функционер поради трагичната несреќа, освен економскиот директор на Тетовската болница, како што пишуваат некои албански медиуми.

Течевизија Алсат М ја уште синоќа, додека заседаваше кризниот штаб во Тетово, ја даде најточната информација, дека има 14 жртви на несреќата.

Медиумите финансирани со унгарски пари и “социјалните активисти” на унгарски гулаш, создаваа хистерија на социјалните мрежи за 37 или 39 починати лица.

Претседателот Стево Пендаровски изјави дега според досегашните информации нема индиции дека пожарот бил подметнат од некоја поличка причина.

Според пишувањето на некои медиуми пожарот избувнал при спасување на животот на млада девојка и обидот за нејзина реанимација со дефибрилатор. Наводно станува збор за девојка стара 21 година која боледувала од целебрална парализа. Тоа досега не е официјално потврдено.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!