Вие имате прво да ја знаете вистината

Ново урнебесно видео: Еве како Талибаните ги користат авионите кои Американците ги оставија по нивното заминување

Иако напуштените американски воени авиони веќе не им користат на Талибанците, најновото видео покажува како изгледа кога командата на Авганистан е во рацете на овие луѓе.

Американските војници го напуштија Авганистан, но зад себе оставија многу работи, од воена опрема до борбени авиони, но и Талибанците. Талибанските борци со оружје и униформи на американски војници беа снимени како чувари околу аеродромот во Кабул, но беше наведено дека авионите и другата опрема се оштетени и некорисни.

Иако веќе не им користат на Талибанците, најновото видео покажува како изгледа кога командата на Авганистан е во рацете на овој народ. На снимката се гледа како талибански борец се лула на лулашка закачена на крилото на онеспособен авион, додека другите членови на исламската организација го гледаат.

Има и други, оштетени авиони што лежат таму. Уште пред ова, вниманието на јавноста го привлекоа видеата на талибанските борци, на кои се гледа како танцуваат, но и играат во детски забавен парк, вежбаат во теретана и возат автомобили на судирање.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!