Вие имате прво да ја знаете вистината

ФБИ објави строго доверлив документ, нови сознанија за 11 септември. Кои се групите кои им помагале на киднаперите!?

На годишнината од терористичкиот напад, американското ФБИ објави доверлив документ кој носи нови информации за настанот што го шокираше целиот свет.

Американското ФБИ објави доверлив документ во кој се наведува дека имало логистичка поддршка за двајца киднапери од Саудиска Арабија за време на терористичките напади врз САД во 2011 година.

Во документот се наведува дека киднаперите имале контакти со граѓаните на Саудиска Арабија во САД, но не се дадени докази дека високи претставници на саудиската влада учествувале во заговорот, објави АП. На денот на одбележувањето на 20 -годишнината од нападот, ова е првиот документ од истрагата на ФБИ, објавен откако претседателот на САД, Џозеф Бајден, нареди да се симне ознаката доверливо од материјалите што беа недостапни за јавноста за години.

Документот на 16 страници содржи разговор помеѓу оперативци на ФБИ и човек кој често контактирал со Саудијците во САД, кои им помогнале на првите киднапери да дојдат во Америка, пред нападот.

Минатата недела, Бајден нареди Министерството за правда и другите агенции да ги декласифицираат и да ги објават документите што можат да бидат објавени во следните шест месеци.

Тој беше под притисок на семејствата на жртвите, кои долго време бараа извештаи додека тужеа во Њујорк, тврдејќи дека лидерите на саудиската влада ги поддржале киднаперите.

Редактираниот документ беше објавен во саботата навечер, неколку часа откако Бајден присуствуваше на комеморативните собири во Њујорк, Пенсилванија и северна Вирџинија.

Роднините на жртвите претходно се спротивставија на присуството на Бајден на комеморацијата, се додека документите се доверливи.

Саудиската влада долго време негираше каква било вмешаност во нападите, а нивната влада во Вашингтон го поддржа целосно обелоденување на сите извештаи, со цел да се стави крај на „неоснованите обвинувања против таа земја еднаш засекогаш“.

Амбасадата додаде дека постојат обвинувања дека Саудиска Арабија е соучесник „се категорично невистинити“.

Од 19 киднапери, дури 15 биле државјани на Саудиска Арабија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!