Вие имате прво да ја знаете вистината

Нарко мафијата станува картел и се повеќе ги бара овие експерти: Без нив не може да има транспорт на кокаинот до Европа и Америка (видео)

Криминалната банда, која ги модифицираше авионите за да може да транспортира кокаин од Колумбија до САД и Мексико, даде уште еден пример за тоа како одредени аспекти од синџирот на снабдување со дрога се пренесуваат на експертите.

На 3 септември, колумбиските власти уапсија осум лица кои наводно припаѓале на мрежа која ги модифицирала авионите за пренесување дрога меѓу Колумбија, Соединетите држави и Централна Америка. Наводно, групата го олеснила и полетувањето на овие авиони од пистата долж колумбискиот брег на Пацификот. Осомничените се уапсени во одделенијата Богота, Вал дел Каука, Атлантико, Мета и Чоко, покажувајќи го своето присуство низ целата земја, се наведува во соопштението од канцеларијата на јавниот обвинител, пренесува Инсајт Крајм.

Додека два мали авиони беа запленети за време на рациите, се верува дека групата ги користела хангарите на аеродромот Ернесто Кортисос во Баранкила за да го подобри времето на летање на авионот, да изгради скриени прегради и да го зголеми својот капацитет за транспорт на дрога. Тогаш авионите беа натоварени со кокаин, обично од тајните писти во северозападните оддели на Колумбија, Сукре и Чоко.

Во групата имало менаџер на агенција за воздушни услуги, професионален пилот, двајца контролори на летање, авијациски техничар и две лица задолжени за поткуп на службеници во воздухопловството за да ги одржуваат авионите во летање, се вели во истиот документ.

Ланецот за снабдување со дрога од Колумбија до американскиот и европскиот пазар станува толку сложен што поголемите криминални групи со задоволство им предаваат специјални аспекти на „посреднички“ експерти.

Оваа група, одговорна за набавка на авиони за транспорт на товар од кокаин на север, е само најновиот пример за овој тренд на растење, особено во Колумбија, најголемиот светски производител на кокаин.

Друг пример беше виден на крајот на 2020 година, кога банда специјализирана за изградба на полу-подморници за транспорт на дрога беше растурена во Колумбија. Подморниците, натоварени со пратки на кокаин, беа испратени од Националната ослободителна армија (EERCITO de Liberacion Nacional – ELN), меѓу другите групи, од пацифичкиот брег на Колумбија до Мексико.

Овој тренд порасна и се прошири на транснационалните криминални економии. Посветените синџири за перење пари им помогнаа на трговците со дрога од Колумбија, Мексико и пошироко да ја сокријат својата нелегална заработка низ целиот свет.

Конечно, другите посредници дејствуваат како посредници помеѓу криминалните групи ширум светот, олеснувајќи ја трговијата со дрога и аранжмани за перење пари. Во декември 2020 година, израелски државјанин беше уапсен во Колумбија и обвинет за поврзување на различни мафијашки актери во Колумбија, Јапонија и Израел.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!