Вие имате прво да ја знаете вистината

Ова е приказната за човекот кој е мозокот на нападите врз Њујорк. На ФБИ им побегна пред носот, беше студент во Америка

Човекот обвинет дека пред 20 години ја смисли заверата да се украдат киднапираните патнички авиони и да се насочат до американски знаменитости во Вашингтон и Њујорк, е затворен и чека судење. Но, дали можеше да биде запрен неколку години пред нападот, се прашува Би -Би -Си.

Френк Пелегрино седел во хотелска соба во Малезија кога видел телевизиски снимки од авионот како удира во кулите на Светскиот трговски центар во Њујорк. Првото нешто што го помисли беше: Боже, мора да е Халид Шеик Мохамед. Целта и амбициите се совпаднаа, а Пелегрино беше во единствена позиција да знае кој е.

Поранешниот специјален агент на ФБИ го прогонуваше Мухамед речиси три децении, но наводниот организатор на нападите на 11 септември допрва треба да се соочи со правдата. Адвокатот на Мохамед за Би -Би -Си изјави дека можеби ќе поминат уште 20 години пред да се затвори случајот.

Осама Бин Ладен, тогашниот водач на Ал Каеда, обично е поврзан со нападите на 11 септември. Но, всушност, Мохамед, или КСМ како што стана познат, беше главниот архитект, според Комисијата од 11 септември која ги истражуваше нападите. Тој беше човекот кој дојде до идејата и ја претстави во Ал Каеда. Роден е во Кувајт, студирал во Америка пред да оди да се бори против советската инвазија врз Авганистан во 1980 -тите. Неколку години пред нападите на 11 септември, агентот на ФБИ, Франк Пелегрино, беше на трага на џихадистите.

Пелегрин доби наредба од ФБИ да спроведе истрага за бомбардирањето на Светскиот трговски центар во 1993 година. Тогаш името на Мохамед првпат го привлече вниманието на американските власти затоа што направи трансфер на пари на едно од инволвираните луѓе. Агент на ФБИ го сфати обемот на амбицијата на Мохамед во 1995 година, кога тој беше поврзан со заговор за поставување бомби во повеќе авиони над Пацификот. Во средината на 90-тите, Пелегрино беше близу да го фати својот човек, следејќи го до Катар.

Тој и неговите соработници отидоа во Оман, од каде што планираа да преминат во Катар и да го уапсат Мохамед. Авионот бил подготвен да го врати осомничениот во САД. Но, имаше отпор од американски дипломати на теренот. Пелегрино отиде во Катар и му кажа на амбасадорот и другите службеници во амбасадата дека има обвинение против Мохамед за заговорот со авионите. Но, тој вели дека дипломатите биле претпазливи во врска со ризикот од создавање проблеми во односите со Катар.

На крајот, американскиот амбасадор го извести Пелегрино дека катарските власти тврдат дека ги изгубиле трагите по Мохамед. Имаше вознемиреност, имаше гнев и фрустрација. Знаевме дека тоа е пропуштена можност, се сеќава Пелегрино.

Но, тој признава дека во средината на 1990-тите, Мохамед не се сметал за цел од висок приоритет. Пелегрино не можеше ниту да го рангира меѓу првите десет најбарани луѓе во Америка: Ми рекоа дека таму веќе има премногу терористи.

Се чини дека Мохамед добил дојава за американски интерес за него и избегал од Катар, завршувајќи во Авганистан. Во текот на следните неколку години, името на КСМ постојано се појавуваше, честопати во телефонските книги на осомничените за тероризам уапсени низ целиот свет. Во тие години, тој дојде кај Бин Ладен со идеја да обучи пилоти да напаѓаат авиони во згради во Соединетите држави.

И тогаш тоа се случи на 11 септември. Сомнежите на Пелегрино за улогата на КСМ ќе се покажат точни откако беше идентификуван од една од клучните фигури на Ал Каеда, кој се најде во притвор. Сите сфатија дека тоа е момчето на Френк. Кога дознавме дека тој е тој човек, немаше никој посреќен од мене, се сеќава Пелегрино.

Во 2003 година, Мохамед беше пронајден и уапсен во Пакистан. Пелегрино се надеваше дека ќе му се суди според обвинението на кое работел. Но, потоа тој исчезна. ЦИА го одведе на скриена локација каде што се користеа „подобрени техники на испрашување“.

Сакам да дознаам што тој знае и сакам брзо да го откријам, рече тогаш висок функционер на ЦИА.

Мохамед бил измачуван најмалку 183 пати со вода, што е опишано како искуство близу до давење. Тој бил подложен на ректална рехидрација, стресни пози, недостаток на сон, принудена голотија и му било кажано дека неговите деца ќе бидат убиени. Потоа призна дека извршил многу дела. Но, подоцна, извештајот на американскиот Сенат откри дека голем дел од разузнавачките податоци биле едноставно фабрикувани од уапсениот.

Откако беа откриени детали за програмата за притвор на ЦИА, затворениците како Мохамед беа префрлени во 2006 година во американска база во Гвантанамо, Куба. Конечно, ФБИ доби пристап. Во јануари 2007 година, Френк Пелегрино се сретна лице в лице со човекот што го бараше толку долго. Тие седеа еден спроти друг.

Сакав да му дадам до знаење дека бев вклучен во покренување обвиненија против него во 90 -тите години, вели Пелегрино, надевајќи се дека ќе предизвика разговор за да извлече информации за 11 септември.

Поранешниот агент на ФБИ одби да открие детали од разговорот, но призна дека Мохамед бил „многу ангажирано момче со смисла за хумор“.

Распитите на КСМ во Гвантанамо честопати се опишуваат со суперлативи, а Пелегрино го опишува најозлогласениот осомничен за тероризам во светот како „Кардашијан“ поради неговата желба за внимание, но вели дека не се покајал. Дали ќе признае или сака максимално да го искористи судењето?

Сигурно не мислам дека има проблем со тоа што го направи, но му се допаѓа шоуто, вели Пелегрино. По шест дена разговор, Мохамед конечно рече дека му е доста и тоа е крај на комуникацијата.

Последователните обиди за задоволување на правдата за 11 септември пропаднаа. Планот за судење во Њујорк не се оствари по реакциите на јавноста и политиката. Сите вриштеа: Не го сакаме овој човек во својот двор. Чувајте го долу во Гвантанамо, вели Пелегрино, кој е самиот од Њујорк.

Тогаш беше формиран воен суд во Гвантанамо. Но, процедуралните одложувања, влошени од пандемијата со ковид-19, го направија долг процес. Оваа недела се одржуваат повеќе сослушувања, но крајот е далеку. Адвокатот на Мохамед верува дека последните рочишта се закажани за да им покажат на медиумите дека нешто се случува на 20 -годишнината од 11 септември. Дејвид Невин за Би-Би-Си изјави дека очекува барем за 20-на години да го заврши процесот. Овој адвокат се занимава со случајот од 2008 година. Оригиналниот план беше да започне судење речиси веднаш. Но, тие се уште не се приближно до почетокот, вели Невин, истакнувајќи дека новоназначениот судија е „осмиот или деветиот судија што го имавме, во зависност од тоа како сметате“.

Судијата мора да биде запознаен со околу 35.000 страници транскрипти од претходните рочишта и илјадници поднесоци во она што Невин го опишува како „најголемото кривично судење во историјата на Соединетите држави“. И најконтроверзното.

Ова е првенствено затоа што ЦИА држеше петмина обвинети во тајни притвори и ги подложи на „подобрени техники на испрашување“. Ова доведе до расправии за контаминација на доказите.

„Соединетите држави организираа и спроведоа јасно дефинирана програма за тортура за овие луѓе“, вели Невин. Овие методи обезбедуваат доволно простор за потенцијални жалби против сите пресуди што се одолговлекуваат со години.

Невин не сака да открива детали за тоа како е да се претставува еден од најозлогласените обвинети во светот. Тој вели дека на почетокот неговиот клиент бил длабоко скептичен дека го претставува американски адвокат, така што процесот на запознавање бил долг.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!