Вие имате прво да ја знаете вистината

Овие се четири важни фактори од кои зависи дали вакцинираните ќе се заразат со коронавирусот

Според студијата „Ковид Симптом“, најчестите симптоми на коронавирус се главоболка, течење на носот, кивање, болки во грлото и губење на чувството за мирис и вкус.

Некои од овие симптоми најмногу ги засегаат невакцинираните луѓе, но тие обично имаат треска и често кашлање.

За разлика од невакцинираните, тие што се вакцинираат имаат многу помал ризик од хоспитализација дури и ако се заразат со корона по две дози од вакцината.

Сајтот „SciTechDaily.com“ издвојува четири фактори кои влијаат на тоа колку добро сте заштитени со вакцината против корона.

Секоја вакцина е добра, повторуваат експертите, со фактот дека некои едноставно имаат малку подобар процент на ефективност, односно поуспешно го блокираат развојот на болеста кај оние кои ја примиле таа вакцина.

Истражувањата покажаа дека вакцината Фајзер го намалува ризикот од развој на симптоматска форма на ковид до една личност до 95 отсто.

Вакцината АстраЗенека заштитува со околу 81 процент, под услов интервалот помеѓу двете дози да е подолг.

Давањето трета, засилувачка доза, станува се повеќе актуелно, бидејќи се покажа дека времето што поминало од вакцинацијата влијае на нашата заштита од ковид.

Истражувањата што допрва треба да се потврдат велат дека ефектот на вакцината Фајзер исчезнува по шестмесечна вакцинација. Прерано е да се каже колку заштита обезбедуваат вакцините по шест месеци откако сте вакцинирани.

Колку вакцината ќе не заштити, зависи и од тоа на кој вид корона сме изложени.

Вакцините главно се базираат на податоци за оригиналниот алфа сој, и на пример, ефикасноста на Фајзер кај соевите на делта се намалува од 95 на 88 проценти. Но, и тоа секако е подобро од нула, каква е ситуацијата со невакцинираните.

Значи, ако сте, да речеме, целосно вакцинирани со Фајзер, шансите се околу 88 проценти дека нема да добиете делта.

Сето погоре на крајот е проследено со нашиот имунитет. Сите ние сме различни и секое тело различно реагира на се, дури и на вируси. Имунитетот се намалува со возраста, а хроничните болести можат да го намалат ефектот на вакцината што сте ја примиле.

Постарите возрасни лица и оние со оштетен имунитет може да развијат послаба заштита од вирусот по вакцинацијата отколку целосно здравите луѓе, или нивната заштита може да помине побрзо.

Генерално, вакцините во голема мера го намалуваат ризикот од коронарна срцева болест и огромен процент го намалуваат ризикот од хоспитализација и смрт.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!