Вие имате прво да ја знаете вистината

Шокантно признание на Медведев по финалето: Левата нога ми откажа. Русинот не можел да оди, а го порази Новак Ѓоковиќ!?

Рускиот тенисер Данил Медведев откри дека се соочил со сериозни проблеми на крајот од третиот сет.

Рускиот тенисер ја освои првата грен слем титула во кариерата, бидејќи убедливо го совлада Новак Ѓоковиќ со 3:0 во сетови во финалето на УС Опен.

По натпреварот, Медведев призна дека повеќе не можел да оди во финишот на третиот сет, па се потруди тоа да го скрие од Новак Ѓоковиќ.

Грчевите започнаа кога водев со 5:3 во последниот сет. Мислам дека не успеав да го решам мечот на свој сервис поради притисокот од 5:2. Нозете ми “отидоа” по 5:3. На 5:4, левата нога, скоро да не можев да одам. Ако навистина го погледнете видеото, кога одам по крпата, мојата лева нога заостанува, откри Медведев.

Медведев признава дека се плашел дека Новак може да го почувствува тоа.

Се обидов да не го покажам, не е добро ако Новак го чувствува тоа. И тогаш при резултат од 40:15, имав две топки за меч. Си реков: Ајде, оди сервирај за ас, само обиди се. Па, огромна двојна грешка при сервисот. Потоа погодив. И јас сум навистина среќен, рече Русинот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!