Вие имате прво да ја знаете вистината

Нејзинотo право име не е Ангела: Ова е биографијата на најмоќната жена во Европа, на сликите од младоста нема да ја препознаете (фото)

Богатата биографија на германската канцеларка во заминување, Ангела Меркел (67) е полна со факти што ретко се споменуваа(т) во јавноста.

Ангела Меркел (67), која беше на чело на најмоќната членка на Европската унија (ЕУ) од 22 ноември 2005 година, неколку пати беше прогласена за најмоќна жена во Европа и светот.

Сепак, она што е најинтересно е дека во текот на сите години кога таа палеше и гасеше во германската и светската политика, нејзината биографија постојано беше во центарот на вниманието на јавноста, а сепак таа е богата и полна со факти што не се истакнуваа во медиумите. Нејзиното вистинско име не е Ангела, туку Ангела Доротеа, како што лутеранскиот свештеник Хорст Казнер и учителката Херлинд Казнер ја крстеа својата новородена ќерка во Хамбург во 1954 година.

Во есента 1954 година, кратко по раѓањето на детето, семејството се преселило во Источна Германија (ГДР) во Куитзов кај Перлберг, каде Хорст Казнер работел како свештеник. Од 1957 година, Ангела Доротеа растеше со својот брат и сестра Маркус и Ирина во Темплин во близина на Укермак, а од 1961 година студираше во Политехничкото средно училиште, каде се приклучи на младинската организација ФДЈ во раните 1970 -ти.

По дипломирањето со голем успех и натпросечен талент по математика и јазици, таа од 1973 година студираше на Универзитетот во Лајпциг. Таа одлучи да студира физика на Универзитетот Карл Маркс, каде го запозна својот прв сопруг, Урлих Меркел, чие презиме го носи и денес, а нејзиниот сегашен сопруг Јоаким Зауер нема никаков проблем со тоа.

Ангела Доротеа првпат стапи во брак во 1977 година, но парот се разведе веќе во 1982. Канцеларката речиси никогаш не зборуваше во медиумите за нејзиниот прв сопруг, освен за веќе познатите факти.

За време на нејзиниот краток брак, Меркел дипломираше и се вработи на факултетската академија во Централниот институт за физичка хемија на Академијата на науките во тогашниот Источен Берлин. Во 1986 година, таа докторираше на тема константи на брзината кај едноставните јаглеводороди.

За време на студиите, младата научничка доби понуди за соработка со Штази, Министерството за државна безбедност на ГДР. Тоа беше главната тајна разузнавачка служба на Германската демократска република (ГДР), а исто така и организација за прогон на таканаречени политички криминалци.

Меѓутоа, Меркел категорично одби таква соработка, а многумина шпекулираат дека причината за тоа е помирливиот став на нејзиниот татко, свештеник, кон режимот.

Таа се сретна со вториот сопруг непосредно пред 1989 година и остана со него до ден -денес. Не е познато дали Зауер поради неа се разведе од првата жена со која имаше два сина. Се венчаа во 1998 година, токму кога таа влезе во високата политика на голема врата. Никој не знаеше дека се во брак. Настанот беше објавен во јавноста само неколку дена подоцна во реклама во мал формат во Франкфуртер алгемајне цајтунг.

Објавата беше навистина кратка: Се венчавме. Ангела Меркел и Јоаким Зауер.

Брачната двојка ретко се гледа во јавноста, а Зауер не беше ниту во Бундестагот кога Ангел Меркел беше избрана за канцелар. Сепак, тој ја следи политиката и се смета дека има многу поголемо влијание врз неговата сопруга отколку што се мисли.

Мојата личност не стои во никаква врска со политичката работа на Ангела Меркел – рече Зауер, кој е седум години постар од неговата сопруга.

Канцеларката еднаш откри дека со задоволство му подготвува појадок за нејзиниот сопруг пред да го напушти својот заеднички стан во центарот на Берлин, секој ден точно во 7 часот и 30 минути, за да оди на работа во зградата позната како Биро на сојузниот канцелар (Bundeskanzleramt). Интересно е што по прифаќањето на функцијата канцелар, Меркел одлучи да остане во својот стан, недалеку од Острва музејот.

Веднаш по падот на Берлинскиот зид во 1989 година, започна кариерата на Ангела Меркел, приклучувајќи се на новоформираната организација Демократско будење, во која стана портпарол во 1990 година. Во истиот месец, партијата се приклучи на конзервативниот Сојуз за Германија, кој беше во коалиција со Германската социјална унија (ДСУ) и Христијанско -демократската унија (ЦДУ). Само неколку дена пред првите и единствените слободни избори во Источна Германија, беше откриено дека лидерот на Демократското будење, Волфганг Шнур, со години работел за Штази. Тоа беше поразително за следбениците на Будење, но и за коалицијата во која партијата влезе. Меѓутоа, на изборите, партијата освои доволно гласови за да стане дел од владата, по што започна подемот на Меркел.

Таа стана членка на ЦДУ во август 1990 година, а на првите избори по обединувањето на Германија, освои место во Бундестагот и стана една од омилените членови на партијата на тогашниот канцелар Хелмут Кол. Тој ја назначи за прва министерка за жени и млади, што предизвика големо внимание во германската јавност, не само поради возраста на Ангела, туку и поради фактот дека таа потекнува од Источна Германија, а можностите за тоа прашање се уште беа чувствителни.

Наскоро го доби прекарот „девојчето на Кол “.

Во 1997 година, Меркел стана генерален секретар на ЦДУ, а наскоро се омажи за нејзиниот долгогодишен партнер Јоаким.

Нејзиниот понатамошен подем во кариерата одеше многу брзо, а прв пат желбата да стане првата жена канцелар во историјата на Германија ја покажа во 2002 година, откако беше назначена за шеф на партијата во 2000 година. Сепак, нејзината партија го избра Едмунд Стојбер од сестринската Христијанско -социјална унија како кандидат за иден канцелар, а тоа доведе до губење на изборите по кои партијата на Ангела Меркел заврши во опозиција.

Кога беа распишани нови општи избори, кон крајот на 2005 година, откако владејачкото мнозинство ја загуби довербата, веќе беше сосема јасно кој ќе биде новиот канцелар.

За време на нејзината кариера на чело на земјата, Меркел имаше средби со четири американски претседатели, и успеа да ги одржува односите со рускиот претседател Владимир Путин на многу високо ниво и покрај силните критики што ги трпеше поради тоа.

Течно зборува англиски и руски, па честопати зборуваше со Путин на неговиот мајчин јазик.

Енџи е популарен прекар за Меркел меѓу нејзините многубројни симпатизери ширум светот, кои веќе изразуваат големо незадоволство од нејзиното повлекување од политичката сцена на 28 септември годинава. Тоа го објави пред две години, признавајќи дека е заморена од јавниот живот и дека веќе нема сили да се носи со бројните предизвици.

Името на нејзиниот наследник ќе биде познато по општите избори закажани за крајот на овој месец, но многумина се согласуваат во оценката дека во моментов нема доволно харизматични кандидати кои ќе можат да ја водат земјата со таква енергија и успешност како Ангела Меркел.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!