Вие имате прво да ја знаете вистината

Умре човекот кој сакаше да направи воен удар. Со Милошевиќ го убедуваа Глигоров да останеме во СФРЈ, а од Киро место ДА добија само пакет охридска пастрмка

Борисав Јовиќ (93), поранешен претседател на Претседателството на СФРЈ, почина денеска од ковид во ВМЦ Карабурма.

Јовиќ почина по долга борба со ковид во 15 часот и 15 минути во ВМЦ Карабурма, објави српски Курир, а веста беше потврдена и за РТС. Јовиќ ја водеше битката за живот во ВМЦ Karaburma, каде што беше сместен со билатерална пневмонија предизвикана од ковид.

Јовиќ е роден на 29 октомври 1928 година, тој беше Претседател на Претседателството на СФРЈ пред распадот на државата, а потоа и висок функционер на СПС, партијата на Слободан Милошевиќ

Студирал на Економскиот факултет, Универзитет во Белград, дипломирал во 1952 година и докторирал во 1965 година. За време на неговата кариера, тој имаше разни високи државни функции, главно во областа на социо-економскиот развој. Беше амбасадор на СФРЈ во Италија во периодот од 1975 до 1979 година. Во 1983 година беше избран за потпретседател на Собранието на Србија. Од 1988 до 1989 година беше претседател на Собранието на СР Србија.

На 28 март 1989 година, тој беше избран за претставник на Србија во Претседателството на СФРЈ. Тој беше Потпретседател на Претседателството на СФРЈ од 15 мај 1989 година до 15 мај 1990 година, а потоа Претседател на Претседателството на СФРЈ од 15 мај 1990 година до 15 мај 1991.

Вечерта на 15 март 1991 година, тој поднесе оставка откако Претседателството на СФРЈ, на седницата која се оддржуваше од 12 до 15 март 1991 година, како Врховна команда на вооружените сили на СФРЈ, не го одобри предлогот на Врховната команда на вооружените сили да воведе вонредна состојба, но тогашното Собрание на СР Србија не прифати ја неговата оставка.

Тој беше претседател на Социјалистичката партија на Србија од 24 мај 1991 година до 24 октомври 1992 година, по заминувањето на Слободан Милошевиќ на функцијата Претседател на Србија. Кога Милошевиќ се врати на чело на партијата, Борисав стана потпретседател на СПС и остана на таа функција до крајот на ноември 1995 година.

Јовиќ заедно со Милошевиќ на средбата во Охрид, на која присуствуваше и Васил Тупурковски, го убедуваше Киро Глигоров Македонија да остане во скратена Југославија. Тоа е онаа легендарна средба која Глигоров ја раскажа за емисијата Во Центар кога на заминување на гостите во авионот им однеле по еден пакет свежа охридска пастрмка.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!