Вие имате прво да ја знаете вистината

Епл ги објави новите ајфон 13 и нивните цени. За да купите нов ајфон ќе треба да “продадете” еден бубрег, еве ги новите модели (видео,фото)

Apple претстави нови уреди, меѓу кои се издвојуваат iPhone 13 mini и iPhone 13, кои доаѓаат со нов процесор и подобрен дизајн.

Новиот процесор обезбедува подолго траење на батеријата за час и половина за мини модели и два и пол часа за iPhone 13, благодарение на паметните технологии. IPhone 13 е во редовна големина од 6,1 инчи, а другиот, помал Afjon 13 мини има екран од 5,4 инчи.

Што се однесува до екранот, телефоните ги држат OLED панелот и алуминиумските страни помеѓу двата стаклени панели.

Најголемата промена доаѓа во областа на камерите. iPhone 13 има редизајниран систем од минатогодишниот iPhone 12 ProMax модел, а „Apple“ ветува подобри 5G перформанси во споредба со линијата iPhone 12.

Цената на мини моделот е 699 долари, а iPhone 13 чини 799 долари, а тоа се цените што ќе важат на американскиот пазар.

Во текот на ноќта, компанијата објави цени на сите свои локални верзии за поголемиот дел од светот, а цените на ЕУ се драстично повисоки од цените во Соединетите држави, би рекле најмногу досега.

iPhone 13 mini 128 GB во Ирска чини дури 830 евра, додека во Германија или Франција е 800, односно 810 евра, а во Италија дури 840 евра.

IPhone 13 чини 930 евра во Ирска, 900 во Германија, 910 евра во Франција и дури 940 евра во Италија.

iPhone 13 Pro чини 1.180 евра во Ирска, 1.150 или 1.160 евра во Германија. иФранција, и повторно е најскапо во Италија – 1.190 евра!

Најсилниот модел, iPhone 13 Pro Max, се продава за 1.280 евра во Ирска, 1.250 евра во Германија, и 1.260 евра во Франција. Италијанците ќе треба да платат неверојатни 1.290 евра за iPhone 13 Pro Max.

Во исто време, Apple го претстави својот нов Apple Watch Series 7, потенок уред со поширок екран од неговиот претходник. Новиот часовник има екран кој е 20 проценти поголем од Серијата 6. Може да прикаже 50 проценти повеќе текст, а исто така има и целосна тастатура на која можете да допрете или влечете за да пишувате текстуални пораки.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!