Вие имате прво да ја знаете вистината

Трагична смрт на легендата на југословенската кошарка, имаше само 51 година, го загуби животот во неразјаснети околности

Жана Лелас (51), беше една од најдобрите кошаркарки во историјата на Југославија и Хрватска, го загуби животот во Сплит под нерасјаснети околности, пишува Вечерњи лист.

Жана Лелас беше освојувач на сребрен медал на Олимпијадата во Сеул во 1988 година. Тажната вест дојде од Сплит. Жана Лелас, почина на 51-годишна возраст.

Таа ги направи првите кошаркарски чекори во родниот град Сплит, а потоа три години играше во Шибеник, во тогашниот ЖКК Елемес, со кого доминираше на просторот на поранешната држава. Играше во Јежице во Словенија, Стразбур во Франција и Сарагоса во Шпанија. Таа ја заврши кариерата во Загреб, Хрватска во 2009 година, на 39 -годишна возраст.

Со репрезентацијата на Југославија, беше втора на Олимписките игри во Сеул, во генерацијата на Данира Накиќ, Анџелија Арбутина, Полона Дорник, Елеонора Вајлд, Разија Мујановиќ и други девојките, а на Европското првенство 1991 година во Тел Авив го освои сребрен медал.

Играјќи за ЖКК Кроација, во 1995 година беше трет стрелец на сезонава во Купот Лилјана Ронкети, со просек од 20,9 поени по натпревар. Таа ја водеше кошаркарската академија Жана Лелас, која полека, но сигурно станува една од најдобрите женски кошаркарски тимови во Хрватска. Клубот е основан во 2016 година.

Таа стигна до среброто во Сеул кога имаше само 18 години и беше најмладиот член на таа репрезентација. Таа е единствената сплиќанка со олимписки медал во кошарка. Во 1988 година, таа стана членка на екипата на Елемес од Шибеник со која ја освои титулата шампион во 1991 година, последна титула што беше доделена во поранешната заедничка држава. Една година претходно, таа го освои Купот на Југославија со Елемес. Во 1991 година, Лелас освои сребрен медал на Европското првенство во Израел со репрезентацијата на поранешната држава.

Жана Лелас беше член на Стручниот совет за женска кошарка на Хрватскиот кошаркарски сојуз, инструктор на ХКС, а исто така беше и на функцијата тренер на јуниорската репрезентација. Меѓутоа, поради здравствени проблеми, таа во јули не можеше да учествува со националниот тим на турнирот ФИБА Челинџер во Летонија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!