Вие имате прво да ја знаете вистината

Тој беше Мормон, кого го обвинуваа дека работи за ЦИА, беше брутално избркан од родниот град: Приказна за големата легенда

Автобиографијата на големиот кошаркар и мислител, со наслов „Играј, верувај, живеј“, објавена пред две години, открива помалку познати детали.

Спортскиот великан кој не напушти премногу рано, на 47 -годишна возраст, беше играч и тренер пред своето време. На начинот на кој играше Крешо, центрите започнаа да играат дури две децении подоцна, а неговите тренерски идеи и денес се актуелни во светската кошарка.

За разлика од денешните играчи кои едвај чекаат да заминат, Ќосиќ имаше поинаков став во 70 -тите. Еве како тој гледаше на тоа кога беше драфтуван од Портланд во 1972 година.

Ако прифатев, ќе станав првиот странец што играше во НБА, но бидејќи не бев заинтересиран за професионална кошарка, решив да останам на колеџ и да ги завршам студиите. Замислете, потпишувам договор, купувам ранч , се оженувам, заработи пари, имам деца на Џон и Јулија и ако терам по мормонски стандарди, тогаш би имал седум до тринаесет деца. Значи, тогаш морам да купам уште поголема куќа и да се преселам на врвот на некоја планина.

На сите понуди на професионалците одговорив на ист начин, сите ги одбив. Не можев да прифатам само парите управуваат со мојот живот и битие. Не сакав да се подредам на кошарката и да бидам само кошаркар. Ми беше јасно дека животот е многу поширок и дека убавината на играта е во вистинска, а не во купена конкуренција. Така многу рано одлучив дека парите и славата не мора да значат ништо за мене. Играм, живеам и ќе успеам во тоа, сметаше легендарниот кошаркар.

Еден од најдобрите југословенски кошаркари некогаш беше обвинет дека работел за ЦИА, според документацијата на Викиликс. Ќосиќ беше член на мормонската црква и имаше големи проблеми со Комунистичката партија, и буквално беше протеран од Задар, каде што порасна и ја започна својата кошаркарска кариера.

Ќосиќ се пожали на службеник во американскиот конзулат дека бил жестоко критикуван во Задар за приклучување кон Мормоните и дека локалните власти ја обвинија мормонската црква дека е огранок на американската разузнавачка агенција.

Во своите мемоари, Крешо го објасни и својот влез во мормонската заедница.

Мормоните се конзистентни во самоконтролата и живеат во чисти, хомогени семејства со многу деца. Отфрлањето дрога, алкохол, цигари, кафе, па дури и чај, како и висок степен на хигиена и чувство за организација на социјален, образовен и спортски живот ги направи отпорни на многу пороци на општеството. Смиреноста што зрачеше од нивните лица и дисциплината со која се среќавав на секој чекор, кај мене, иако јас бев доста тврдоглав и авантурист, покренаа серија прашања.

Кога сакав да им се придружам на Мормоните, тоа предизвика чудење и неверување од оние околу мене. Додека не расчистив некои прашања со себе, не сакав да се изјаснувам. Но кога бев воден со некој внатрешен глас тргнав да облечам нов бел костум на пристапниот обред на крстењето, јас бев сигурен со тоа ќе добијам многу, пишува Ќосиќ.

Јосип Ѓерѓа, големиот пријател на Ќосиќ и некое време соиграч во КК Задар, еднаш за хрватските медиуми зборуваше за оваа, помалку позната страна на Крешимир Ќосиќ:

И мене сакаше да ме преведе во мормони, донесе книги за таа религија од Америка и се обиде да ги објави со превод на хрватски, но не успеа. Затоа беше анатемизиран јавно и буквално протеран од Задар со обвинувања дека украл 800.000 марки. Потоа отиде во Љубљана да игра за Олимпија, и ја имаше заштитата на еден од најсилните луѓе во земјата, Стане Доланц, рече Ѓерѓа.

Ќосиќ е роден во Загреб во 1948 година, но порасна во Задар, каде што ја започна својата кариера во 1965 година, играјќи за КК Задар, и остана таму до 1969 година.

Продолжи да игра кошарка на Универзитетот Бригам Јанг од 1971-1973 година. По неговата универзитетска кариера, тој одби неколку понуди да игра во НБА клубовите и се врати во КК Задар, каде што остана до 1975 година.

Играше и за Виртус и Цибона од 1980 до 1983). Го освои државното првенство 6 пати и кошаркарскиот куп 4 пати. Со Цибона го освои Купот на победниците на куповите во 1982 година.

Со репрезентацијата на Југославија, за која играше 303 пати, освои злато на Европските првенства во 1973, 1975 и 1977 година, сребро во 1969 година, 1971 и 1981 година и бронза во 1979 година.

Го освои првото место на Светските првенства во 1970 и 1978 година и второто место во 1967 и 1974 година, а врвот беше златото на Олимписките игри во 1980 година во Москва и сребрен медал во 1968 година во Мексико Сити и во 1976 година во Монтреал.

Од 1969 до 1973 година, тој играше во САД за Универзитетот Бригам Јанг, и исто така беше првиот не-американски играч избран на НБА драфтот. И покрај бројните понуди од НБА лигата, Ќосиќ одлучи да се врати во Европа.

Благодарение на резултатите, тој важи за еден од најдобрите кошаркари во историјата на Европа, како и еден од најдобрите играчи кои играле за Југославија. Тој беше препознатлив по начинот на игра, техниката и елеганцијата.

Тој беше првиот Европеец што играше на Ол-стар.

Во 1976 година, тој ја започна својата тренерска кариера во Олимпија и се покажа како успешен како селектор на репрезентацијата. Тренерско деби го имаше на Европското првенство во Германија во 1985 година, а репрезентацијата под негово водство го освои олимпиското сребро на Игрите во Сеул 1988 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!