Вие имате прво да ја знаете вистината

Тајниот живот на Сергеј Лавров: Луксузни патувања и љубовница милионерка на оженетиот руски министер за надворешни работи (видео)

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја носеше својата љубовница милионерка во странство повеќе од 60 пати, оправдувајќи го тоа со „дипломатски мисии“ и финансирајќи го нејзиниот луксузен начин на живот, тврди рускиот опозиционер Алексеј Навални.

Актерката и реставратор Светлана Полјакова, која има висока позиција во Министерството за надворешни работи од 2014 година, наводно, била во врска со Сергеј Лавров долго време.

Лавров, кој е оженет и има ќерка, наводно ја носел со себе, во авион на министерството, на патувања во Франција, Италија, Швајцарија, Јапонија, Сингапур, Португалија и Грција.

За време на тие патувања, парот престојуваше во луксузни хотели и апартмани, се дружеле со познати бизнисмени и олигарси на нивните јахти, а повремено мајката, ќерките и роднините на Полјакова им се придружуваа на патувањето.

Љубовницата на министерот, исто така, обезбеди работни места за семејството и пријателите во министерството и, како се наведува во извештајот објавен од групата на Навални, таа е блиска пријателка на рускиот лидер Владимир Путин.

Извештајот наречен „Јахти, мито и љубовница: Што крие министерот Лавров“ е продолжение на нивните истраги за највисокото раководство на Русија. Тимот на Навални претходно го откри постоењето на луксузната вила на Путин.

Во новиот извештај се наведува дека Полјакова е толку блиска со министерот што некои ја нарекуваат „Светлана Лаврова“ и мислат дека таа е негова сопруга. Исто така, се наведува дека Полјакова ги протерала од министерството сите оние кои не се согласуваат со неа.

Се проценува дека љубовницата на министерот Лавров е исклучително богата, со недвижен имот во Русија и Британија вреден 13,6 милијарди долари. Полјакова поседува и луксузни автомобили во вредност од 545.000 долари, вклучувајќи Мерцедес од 274.758 долари.

Полјакова првпат се појави во јавноста со Лавров, во црква, во декември 2014 година, и оттогаш јавноста го следи нивниот луксузен живот преку Инстаграм профилот на 26-годишната ќерка на Полјакова, Полина. По објавувањето на извештајот, налогот беше “заклучен”.

Извештај за тајниот живот на министерот и член на владејачката Единствена Русија беше објавен на првиот ден од тридневните парламентарни и локални избори во Русија, на кои се очекува да победи партијата на Путин.

На Навални, кој е во затвор, му беше забрането да учествува на изборите, а неговата партија беше прогласена за „екстремистичка“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!