Вие имате прво да ја знаете вистината

Моја драга, одморија својата душа: Цеца се прости од Марина Туцаковиќ. Од секоја ситуација правеше поезија

Марина Туцаковиќ почина денес на 67 -годишна возраст по долга и тешка борба со канцерот. Таа беше успешно третирана во последните две години, а за својата борба неколку пати зборуваше во медиумите.


Марина Туцаковиќ е родена на 4 ноември 1953 година. години во Белград. Нејзиниот живот го одбележаа бројни среќни, но и болни моменти, а сите тие ги живееше со поддршка и љубовта на сопругот Александар Фута Радуловиќ. Марина и Александар имаат син Милан, а нивниот втор син Милош ненадејно почина во 2008 година.

Светлана Цеца Ражнатовиќ со години соработуваше со Марина, а сега остана без зборови од тага. Јас сум без зборови! Зад неа е долга, мачна борба! И колку и сите да ја знаевме сериозноста на ситуацијата, немам зборови! Ја нема извонредната душа, жената која од секоја ситуација правеше поезија, на чија работа никој не остана имун, а ние што ја имавме за пријателка, можеме да се сметаме за привилегирани! Марина, драга моја, одмори ја душата и знај дека засекогаш ќе бидеш сакана од сите нас, изјави Цеца за порталот Србија денес.

Кариерата на Цеца е речиси неразделна од онаа на Марина затоа што пејачката отпеа многу нејзини песни, а таа ги има пишувано песните за нејзините албуми: Кукавица, Јас се уште спијам во твојата маица, Фатална љубов, Емотивно лудо, Маскенбал, Цеца 2000, Деценија , Автограм итн.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!