Вие имате прво да ја знаете вистината

Лавата на Канарските острови голта куќи и шума: Се заканува експлозија и облак со отровен гас (видео)

Лавата која извира од првата вулканска ерупција на Канарските Острови во последните 50 години ги принуди властите да евакуираат друг дел од општината Ел Пасо на островот Ла Палма и да ги предупредат посетителите привлечени од феноменот да бидат на страна.

Луѓето од областа Таканда Алто беа евакуирани во понеделникот навечер и вторникот наутро, откако лавата почна да еруптира од втората пукнатина на вулканот Камбре Виеја, изјави градоначалникот на Ел Пасо, Серхио Родригез за државната телевизија ТВЕ.

Лавата на патот кон морето излезе од својата “патека” од својот пат, рече Родригез.

Досега, околу 6.000 од 80.000 кои се жители на островот биле принудени да ги напуштат своите домови за да избегаат од ерупцијата, објави ТВЕ.

Вулканот започна да еруптира во средата, откако Ла Палма, островот во Канарскиот архипелаг, кој се наоѓа најсеверозападно, беше потресен од илјадници земјотреси претходните денови. Ова предизвика лавата да биде исфрлена стотици метри во воздух, што ги зафати шумите и исфрли растопени карпи кон океанот над ретко населената област Ла Палма.

Не се пријавени жртви или повредени, но снимките од дрон покажаа два јазика на црна лава создавајќи застрашувачки процеп додека се спуштаа по западната страна на вулканот кон морето.

Експертите велат дека лавата, доколку и кога ќе стигне до морето, може да предизвика повеќе експлозии и облаци отровни гасови.

Поморските власти затворија две наутички милји од морето како мерка на претпазливост за да ги спречат љубопитни луѓе на бродовите да се приближат до местото на несреќата и да спречат гасови да ги загрозат луѓето, рече локалниот функционер Маријано Ернандез за радио станицата Кадена СЕР.

Тој ги повика луѓето привлечени од феноменот да се воздржат од приближување за да спречат рушење на делови од патот, што во понеделникот делумно ја отежна евакуацијата.

Првично се очекуваше дека лавата ќе стигне до брегот во понеделникот вечерта, но нејзината брзина опадна во последните часови.

До вторникот наутро, лавата зафати 103 акри и уништи 166 домови, според Коперник, програмата за управување со вонредни состојби на Европската унија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!