Вие имате прво да ја знаете вистината

Вучиќ се закани, ако НАТО не прави ништо, ние имаме силна војска: Растат тензиите на Косово, двете страни “трупаат” оружје

Во обраќањето до медиумите по денешната седницата на Советот за национална безбедност, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека се донесени неколку одлуки, заклучоци, предлози и препораки.

Тој посочи дека Србија ќе продолжи да инсистира на зачувување на мирот, целосната стабилност и безбедност, но и целосна безбедност за српското население на Косово и Метохија.

Вучиќ рече дека Приштина ќе мора да продолжи да ги спроведува своите одлуки на сила.

Ако започнат со физичко насилство, НАТО мора да реагира, ако НАТО не реагира, јас веќе реков дека нема да има нови погроми на Србите како во 2004 година, ниту нови „Олуи“ како во Хрватска, рече Вучиќ.

Тој посочи дека на седницата тие ја анализирале и состојбата на одбранбените капацитети на Србија, ситуацијата во Армијата и МВР, но и виделе што треба да се направи во наредниот период за зајакнување на тие капацитети и како Србија може да дејствува што е можно посилно за да ги одврати агресорите или заканите за терористички напади.

Задоволен сум од состојбата и борбената готовност, моралот, мотивацијата на луѓето да ги подобриме нашите капацитети, но и од она што не очекува, позначајна опрема и вооружување на нашата армија и полиција, заклучи Вучиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!