Вие имате прво да ја знаете вистината

Драматично на Косово, специјалците на РОСУ се спречени од припадниците на КФОР. Надлетуваат хеликоптери (фото,видео)

Ситуацијата на преминот Брњак во еден момент стана екстремно напната, пренесува новинарот на Косово онлајн.

Инцидентот се случил кога припадниците на косовската специјална единица се обиделе насилно да извлечат возач од автомобил со КМ таблички.

Тие ќе успееја во тоа доколку патролата на КФОР, која беше таму во тоа време, не интервенираше.

Според непотврдени информации, полицијата побарала државјанин од српска националност да излезе од автомобилот и да му ја отстрани регистарската табличка КМ, што тој го одбил, па почнале да го извлекуваат од колата.

Кој знае како тоа ќе ќе завршеше доколку припадниците на КФОР не дојдеа и не ја смирија целата ситуација, Србите кои протестираа се собраа таму, а возачот успеа да стигне на безбедно.

Ситуацијата во овој момент се уште е многу напната, бидејќи припадниците на специјалната полициска единица насилно се обидуваат да ги натераат сите возачи со српски регистарски таблички истите да ги симнат.

Да потсетиме, на првиот ден од протестот, косовската полиција истрела неколку канистри со солзавец кон насобраните Срби на Брњак.

Повеќе од шест оклопни возила се наоѓаат на преминот Јариње на три локации.

Претходно, Лајми објави текст, со фотографии, дека Србите кои се на ридовите кај Јариње се будно следени од снајперисти на РОСУ. Истиот портал објави дека повеќе припадници на РОСУ биле ангажирани во слични задачи.

Покрај припадниците на РОСУ, ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој исто така патролираше со хеликоптер.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!