Вие имате прво да ја знаете вистината

Директорот на Модерна: Тестираме вакцина за нов вирус делта плус бета, но проценува дека за една година ќе биде крај

Извршниот директор на компанијата Модерна, Стефан Бансел, смета дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, имајќи предвид дека зголеменото производство на вакцини обезбедува глобални резерви, изјави тој за швајцарскиот весник Ноје цирхе цајтунг..

Ако го погледнете проширувањето на производствениот капацитет во индустријата во текот на последните шест месеци, треба да има доволно дози до средината на следната година, така што секој на овој свет ќе може да се вакцинира. Засилувачите или бустер дозите, исто така, треба да бидат можни до потребниот степен, изјави тој за весникот.

Вакцинацијата наскоро ќе биде можна дури и за новороденчиња, рече Бансел и додаде:

Оние кои не се вакцинираат ќе бидат имунизирани природно, бидејќи варијантата делта е многу заразна. Во овој случај, ќе завршиме со ситуација слична на ситуацијата со грипот. Или може да се вакцинирате и да имате добра зима, или не можете да се вакцинирате и ризикувате да се разболите, а можеби и да завршите во болница.

На прашањето дали тоа значи враќање во нормала во втората половина од нардната годината, тој рече: Претпоставувам дека од денес за една година.

Бансел рече дека очекува владите да одобрат засилувачка вакцина за луѓето кои се веќе вакцинирани, бидејќи пациентите со висок ризик, кои биле вакцинирани минатата зима „неоспорно“, имаат потреба од подобрена имунизација.

Нивната засилувачка вакцина има половина од оригиналната доза на вакцината, што значи дека повеќе од нив ќе бидат достапни.

Обемот на вакцината е најголемиот ограничувачки фактор. Со половина од дозата, ќе имаме три милијарди дози на располагање ширум светот за следната година, наместо само две милијарди, рече тој.

Составот на засилувачката доза останува ист како и со оригиналната вакцина за оваа година, бидејќи Модерна немаше доволно време да ја промени.

Во моментов тестираме вакцини оптимизирани за варијантата делта во клинички испитувања. Тоа ќе ја формира основата на зајакнувачката вакцина за 2022 година. Ние исто така тестираме делта плус бета, следната мутација за која научниците веруваат дека е можна.

Модерна може да ги користи постојните производствени линии за нови варијанти, како и за оригиналната вакцина против ковид 19. Цената на вакцината ќе остане иста, рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!