Вие имате прво да ја знаете вистината

Конечно се гледа крајот на пандемијата? Откриено е што не очекува во следните шест месеци, ова е сценариото

Зголемувањето на бројот на нови случаи на ковид и хоспитализација се смета за знак дека пандемијата е при крај и се движи кон ендемичност.

Како што се повеќе луѓе стекнуваат имунитет кон коронавирусот, било да е тоа со вакцина или со прележана инфекција,патогенот има се помалку можност да се шири и да мутира во варијанти кои се подобри во тоа, пишува Блиц.

Намалувањето на пандемијата на ендемично ниво, каде што вирусот циркулира глобално на нивоа со кои може да се управува, најверојатно е зад аголот, велат инфектолозите, иако делта вирусот продолжува да ги мачи некои држави каде што имуногеноста (способност да предизвика имунолошки одговор) е ниска.

Делта го забрзува тоа приближување кон ендемичноста, вели д -р Моника Ганди, инфектолог на Универзитетот во Калифорнија.

Таа ја зеде Калифорнија како пример, каде што беше забележан пад на стапката на инфекција во текот на летото поради зголемувањето на вакцинациите, како и природната изложеност на невакцинираните на вирусот.

Вирусот делта остава имунитет зад себе. Така го добивате целиот овој имунитет, потоа го спуштате на ниско ниво на циркулација и тогаш тоа е начин на живот, објасни Ганди.

Денес има повеќе од 230 милиони заразени луѓе во светот, и речиси пет милиони смртни случаи, повеќето од нив во САД, над 43 милиони заразени и речиси 700.000 мртви, каде што ковид загина исто толку луѓе колку и од шпанската треска пред еден век.

Вакцините досега се покажаа како ефикасен лек против хоспитализација и сериозни болести, но бројките продолжуваат да растат. Сепак, епидемиолозите предупредуваат дека овие скорешни зголемувања на бројот на заразени лица не треба да се гледаат како нов бран во подготовка, но посочуваат дека тие се дел од истиот делта бран снимен претходно оваа лето.

Трката помеѓу вакцинацијаа и нови видови нема да заврши додека ковид не допре речиси се, пишува Блумберг. За оние кои се надеваат на крај на пандемијата во следните три до шест месеци, научниците имаат лоши вести-подгответе се за повеќе од она што веќе го поминавме.

Епидемиите ќе ги затворат училиштата и ќе ги откажат часовите. Вакцинираните жители на старечки домови ќе се соочат со нов страв од инфекција. Работниците ќе ја поднесат тежината на опасноста да се вратат на работа додека болниците уште еднаш се полни.

Речиси сите ќе бидат инфицирани или вакцинирани, а можеби и двете, пред да заврши пандемијата, се согласуваат експертите. Несреќното малцинство повторно ќе се зарази со ковид. Трката помеѓу брановите на инфекција што доведуваат до нови видови и борбата за вакцинирање на светот нема да заврши додека короната не дојде кај сите нас.

Ги гледам овие континуирани бранови што се појавуваат низ целиот свет. Потоа ќе се намалат, можеби малку нагло. И тогаш, барем мислам, многу лесно може да видиме нов наплив во текот на есента и зимата оваа година, изјави за Блумберг, Мајкл Остерхолм, директор на Центар за заразни болести на Универзитетот во Минесота и советник на американскиот претседател Џо Бајден.

Со милијарди луѓе кои се уште чекаат вакцина и со мали шанси да се искорени вирусот, можеме да очекуваме појава на епидемии во училниците, јавниот превоз и работните места во наредните месеци, бидејќи економијата ќе се отвори. Иако стапката на имунизација се зголемува, секогаш ќе има такви кои се подложни на вирусот, како што се новороденчиња, луѓе кои не можат или не сакаат да се вакцинираат, и оние кои се вакцинирани, но сепак се инфицираат, бидејќи нивното ниво на заштита опаѓа.

Следните неколку месеци ќе бидат тешки, посочува Блумберг. Една клучна опасност е развојот на соеви отпорни на вакцини, но ова не е единствениот ризик.

Ќе преминеме ридови и долини, барем во следните неколку години, додека добиваме повеќе вакцини. Тоа ќе помогне, но предизвикот ќе биде: колку ќе бидат големи тие ридови и долини во однос на нивната оддалеченост? Не знаеме Но, можам да ви кажам, овој пожар на корона вирусот нема да престане додека не најде се што може да запали, рече Остерхолм.

Се чини јасно дека пандемијата нема да заврши во следните шест месеци. Генерално, експертите се согласуваат дека сегашната епидемија ќе се смири откако повеќето луѓе, можеби 90-95 проценти од светската популација, ќе добијат имунитет благодарение на имунизацијата или претходно прележаната инфекција.

Вакцинацијата треба да биде клучен елемент, велат експертите.

Без вакцинација, поединецот е како глинен гулаб, бидејќи вирусот ќе се шири и ќе се најде скоро се и секој цела оваа есен и зима, предупредува Лон Симонсен, епидемиолог и професор на Универзитетот Роскилде во Данска.

Според податоците на Блумберг, досега во светот се употребени над 5,66 милијарди дози вакцини. Но, успехот на имунизацијата во некои региони, како што се Европската унија, Северна Америка и Кина, крие неуспех во други. Повеќето земји во Африка дадоа едвај ттолку вакцини за да опфатат помалку од пет проценти од нивната популација со две дози. Индија опфаќа само околу 26 проценти, посочува Блумберг.

Ерика Чартерс, професор од Оксфорд, вели дека пандемијата ќе заврши во различни периоди на различни места, исто како и претходните епидемии.

Владите сега треба да одлучат со колку болни им одговара да живеат, вели Чартерс.

И приодите се различни. Додека некои земји се насочени кон нула инфекции, малку е веројатно дека светот целосно ќе го искорени вирусот. Нации како Данска и Сингапур, кои успеаја релативно да го контролираат бројот на заразени, веќе се движат кон пост-пандемична иднина со помалку епидемиолошки мерки. Кина, Хонг Конг и Нов Зеланд продолжуваат да работат на елиминирање на вирусот на локално ниво. Како резултат на тоа, тие најверојатно ќе бидат меѓу последните што ќе го напуштат прекинот предизвикан од пандемијата.

Конечниот процес нема да биде униформен, вели Чартерс.

Веројатно ќе биде хаотично, оставајќи трајно наследство за годините што доаѓаат. Дотогаш, повеќето од нас ќе треба да се подготват за повеќемесечни пандемиски проблеми, заклучи таа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!