Вие имате прво да ја знаете вистината

Ова на Ѓоковиќ му се нема случено 11 години, сите се шокирани, што стои позади тоа?

Дали е време ова да се смени ?

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ може да се појави на турнирот во Индијан Велс, кој се одржува во Соединетите Американски Држави во периодот до 7 до 17 октомври. Доколку тој земе учество на истиот, би можел колку толку да го поправи неговиот резлутатот од далечната 2010 година.

Зошто 2010 година? Таа година најдобриот рекет во светот освои најмалку мастер титули во неговата карирера. Од тогаш има поминато точно 11 години. Ѓоковиќ таа година се радуваше само на трофеите од Дубаи и Пекинг.

По неуспешната 2010 година, ситуацијата беше слична и во 2017 година, кога Србинот не освои ниту еден трофеј, но мора да се каже дека тој тогаш ги пропушти речиси сите турнири поради повреда.

Во следните три години Новак освојуваше по две мастер титули, додека во 2016 година осови четири а во 2015 седум.

Но, оваа година на Ѓоковиќ не му пројде од рака да осови мастер титула. Последната мастер титула ја освои пред точно една година во Рим, а потоа тој се радуваше само на греднд слем трофеи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!