Вие имате прво да ја знаете вистината

Војската на Србија ставена во прв степен на подготвеност, министерот за одбрана ги посетува гарнизоните на границата со Косово (фото)

Српскиот министерот за одбрана Небојша Стефановиќ и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, беа во посета на гарнизонот во Рашка, кој е првата линија на делување во случај на немири на Косово.

Како што рекоа, тие посетуваат дел од силите на Војската на Србија, кои се во првата фаза на подготвеност.

Веќе четири дена, постои напнатост на административните премини кон Косово и Метохија, Јариње и Брњак, по одлуките на приштинските власти да забранат српски регистарски таблички на Косово и Метохија.

Двата премини се блокирани, од едната страна се специјалните единици на РОСУ, а од друга страна незадоволните Срби. Хеликоптерите на КФОР се исто така задолжени да бидат присутни во областа.

Министерот за одбрана на Србија рече дека единиците на српската армија се во висока борбена готовност во гарнизоните на Рашка и Нови Пазар, бидејќи на тој начин државата сака да испрати јасна порака дека погромот на српскиот народ нема да се случи повторно.

Српската војска не провоцира, но е подготвена да ги заштити луѓето ако се случи нешто што ги загрозува нивните животи. За мене е важно да видам дека овие луѓе се расположени и подготвени. Опремата и техниките што ги набавивме се во рацете на вистински професионалци, рече тој.

За жал, последниот настан, на претепување на Србите и се што се случува покажува колку претседателот Вучиќ бил во право кога рече дека тоа ќе се случи и дека тоа беше дел од организирана кампања, рече српскиот министер за одбрана

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!