Вие имате прво да ја знаете вистината

ЕУ сака да заштеди 250 милиони евра годишно, во Епл велат: „Загрижени сме“

Европската унија планира да воведе универзален полнач за мобилни телефони и таблети, според денешниот предлог на Европската комисија.

Според предлогот, USB-C конекторот ќе стане стандардизиран полнач за сите паметни телефони, таблети, камери, преносни звучници и рачни уреди за видео игри, а полначите исто така ќе се продаваат одделно од електронските уреди, пренесува Ројтерс.

ЕУ работи на ова повеќе од десет години, а Европската комисија ги нагласува придобивките за животната средина и 250 милиони евра годишна заштеда за корисниците.

Според Ројтерс, овој потег најверојатно ќе влијае повеќе на компанијата Apple отколку на другите ривали.

Имено, корисниците на iPhone и Android уреди веќе долго време се жалат на употребата на различни полначи за нивните телефони. Телефоните на Apple се полнат со помош на молња кабел, додека уредите со оперативен систем Android се полнат со помош на USB-C конектор.

Сепак, комисијата кажа дека нема за цел да и наштети на американската компанија и дека ја донела оваа одлука бидејќи компаниите не успеале да се договорат за заедничко решение и покрај десет годишните разговори во кои бројот на продажба на полначи е значително намален.

Apple, сепак, го одби предлогот на комисијата.

Ние и понатаму сме загрижени дека строгите регулативи што пропишуваат само еден тип конектори ја задушуваат иновацијата, наместо да ја поттикнат, што пак ќе им наштети на потрошувачите во Европа и низ целиот свет, се вели во соопштението на американската компанија.

На предлогот му треба „зелено светло“ од земјите на ЕУ и законодавците на ЕУ, по што компаниите ќе имаат две години да ги прилагодат своите уреди.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!