Вие имате прво да ја знаете вистината

Српската војска ги крена хеликоптерите МИ-35, ѓаволските кочии летаа над косовските специјалци! Руси и Белоруси на барикадите!? (видео)

Косовските медиуми тврдат дека на граничната линија на северот на Косово има двајца руски и еден белоруски државјанин, и веруваат дека тие учествуваат во организацијата на протестот во соработка со Безбедносно-информативната агенција, БИА.

Откако албанските медиуми напишаа дека на Јариње има двајца Руси и еден белоруски државјанин, се огласија осомничените Руси .

Тоа е лага и измислица, рече Сергеј Белоус, кој како преведувач и продуцент го придружуваше новинарот на Канал пет, Олег Деркач, до преминот Јариње, пишува Б92.

Еден колега и јас го придружувавме Олег до административниот премин да му помогне при преводот. Никој не беше задржан, приведен или испрашан, така што ниту руската група шпиони како што не нарекоа не отиде на Косово ниту беа фатени со сомнителен материјал. вистината е дека само Олег помина, остана два часа и се врати, додаде тој.

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, на прес -конференцијата рече дека доаѓа и очекува нов удар од Приштина.

На блокадата, долга околу три километри, каде што беа паркирани камиони и автомобили на патот од Јариње до Лепосавиќ, денес имаше повеќе специјалци РОСУ отколку во претходните денови.

Три хеликоптери на Војската на Србија денес околу 16 часот прелетаа над областа над административната граница во близина на преминот Јариње.

Тоа се хеликоптери Ми-35, попознати како летечки тврдини или како ѓаволски кочии, модерни хеликоптери од руско производство.

Тие прелетуваа над Јарње неколку минути, додека специјалните единици на косовската полиција само ги следеа.

Хеликоптерите Ми-35, поради нивната врвна изведба, во својата класа се сметаат за еден од најдобрите напаѓачки хеликоптери во светот, наменети за извршување борбени задачи во сите временски и метео услови. Поради нивната голема огнена моќ и силен оклоп, на запад се нарекуваат летачки тенкови, а во Русија крокодили, пишува во описот на тие хеликоптери на веб-страницата српското на Министерство за одбрана.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!