Вие имате прво да ја знаете вистината

Аљаска се тресеше! Јак земјотрес ја погоди сојузната држава

Земјотрес со јачина од 6,3 степени по рихтерова скала денеска го погоди градот Ејдак во сојузната држава Аљаска, соопшти Геолошкиот топографски институт на САД.

Земјотресот е измерен на 50 километри длабочина стои во соопштението од институтот.

Американскиот систем за предупредување од можност за цунами, соопшти дека не е издадено известување за можност од таков вид на природна катастрофа по земјотресот, пренесува Ројтес.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!