Вие имате прво да ја знаете вистината

Која вакцина е подобра? Направена е голема студија, таа ги дава одговорите на сите прашања, еве ги резултатите

Уште една студија покажа дека вакцината Модерна може да биде поефикасна во борбата против Ковид -19 отколку таа на Фајзер.

Истражувачите, предводени од американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), ги споредија двете вакцини во студијата спроведена на 5.000 здравствени работници во 25 држави. Откриле дека вакцината Модерна е 96 проценти ефикасна во спречувањето на симптоматските случаи на ковид -19, додека кај Фајзер е 89 проценти ефикасна.

Иако и двете вакцини се уште обезбедуваат висока заштита од пандемијата, едната може да биде поефикасна од другата. Здравствените експерти дискутираат зошто постои разлика, вклучително и дека дозата од вакцината Модерна е поголема и дека има повеќе време помеѓу две дози на вакцината што овозможува повеќе време за производство на имунолошки клетки и антитела.

Откако американската администрација за храна и лекови (ФДА) ги одобри вакцините во 2020 година, експертите веруваа дека Американците добиле се што можат бидејќи сите се подеднакво ефикасни против вирусот. И двете вакцини, поради новата технологија за пренесување РНА, се покажаа дека се 95 проценти ефикасни во спречувањето на болеста во клиничкото испитување минатата година.

Во моментот, 221,9 милиони луѓе примиле барем една доза Фајзер, а 150,2 милиони добиле барем една доза вакцина од Модерна, според податоците на ЦДЦ. Сепак, неколку студии објавени во минатиот месец покажаа дека едната вакцина може да заштити повеќе од друга, и покрај високата ефикасност на двете вакцини.

Канадската студија од август, која ги анализираше жителите на домовите за долгорочна нега во Онтарио, покажа дека членовите на постарата популација имале дури 3,89 пати помалку неутрализирачки антитела четири недели по втората доза на Фајзер во споредба со тие кои примале Модерна.

Белгиската студија, исто така објавена минатиот месец, во која беа испитани 1.600 работници во голема белгиска болница, покажа дека примателите на вакцина Модерна имале нивоа на антитела 2,65 пати повисоки од оние на кои им била дадена вакцина Фајзер.

Покрај тоа, извештајот на ЦДЦ објавен минатата недела покажа дека вакцината Модерна е 93 проценти ефикасна против хоспитализација во споредба со 88 проценти од Фајзер и 71 проценти за Џонсон и Џонсон. Извештајот, исто така, откри дека нивото на антитела во примероците од крв е највисоко кај примателите на вакцината на Модерна. Новата студија, објавена во средата во The New England Journal of Medicine, е најновата која објави слични наоди.

Нашата основна претпоставка е дека вакцините работат на сличен начин, но колку повеќе минува времето, толку помалку поклопувања може да се видат, вели д -р Натали Дин, биостатистичар на Универзитетот Емори во Атланта, за Њујорк Тајмс.

Тоа не е голема разлика, но барем е конзистентна, заклучи таа.

Во споменатата студија, истражувачите испитаа повеќе од 5.000 здравствени работници во 25 земји помеѓу 28 декември 2020 година и 19 мај 2021 година. Од персоналот, вкупно 1482 биле тестирани позитивни на ковид 19 со најмалку еден симптом, додека останатите 3449 биле негативни. По единечна доза, вакцината Фајзер беше 77,6 проценти ефикасна против симптоматска инфекција, додека Модерна беше 88,8 проценти ефикасна. По двете дози, факцината Фајзер беше 88,9 проценти ефикасна, додека таа на Модерна беше 96,3 проценти ефикасна.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!