Вие имате прво да ја знаете вистината

Стравични детали: На децата им дал коктел таблети, а потоа почнал да ги дави. Полицајците кои ги најдоа телата се во шок и им треба стручна помош

Во стан во населбата Млинови во Загреб, полицијата откри три задушени деца и нивниот татко кој се обидел да изврши самоубиство.

Таткото ги задавил трите деца, близнаци на седумгодишна возраст и момче на четиригодишна возраст. После тоа, тој се обиде да се самоубие.

Полицијата објави детали за злосторството.

Полициските службеници добија пријава со назнаки за самоубиство. По пристигнувањето на местото на настанот, во станот биле пронајдени маж со лоша здравствена состојба и три деца кои не давале знаци на живот. Потврдено е дека се работи за насилна смрт, а на граѓанинот му е укажана лекарска помош и се наоѓа на хоспитализација во Клиничката болница Сестри милосрдни, рече Николина Грубичиќ Пожар.

Немавме никакви сознанија за какви било проблеми, ниту пак претходно имавме интервенција во тоа семејство од страна на полицијата, додаде таа.

На полицајците ќе им биде дадена стручна помош, бидејќи ова е многу трауматичен настан, рече таа.

Тој ги уби трите деца, ги задавил двете близначиња, седумгодишната ќерка и син и нивниот четиригодишен брат.

Харалд Копиц, 56-годишен Австриец кој живее и работи во Загреб, го извршил ужасното злосторство во два часот наутро во саботата.

Тој и рекол на полицијата дека сакал да ги убие децата безболно. Но, и покрај фактот дека тој изврши едно од најмонструозните убиства во историјата на Хрватска, тој не ги уби децата ниту безболно ниту брзо, како што наводно планирал.

Неговата поранешна сопруга ги оставила децата да останат кај него за викендот и во петокот, како што правела и порано, тргнала на службено патување во Дубровник. Копиц си играше со децата во неговиот стан во загребската населба Млинови, во елитниот кварт под Слјеме, им подготви вечера, а потоа уште малку си играа и ги стави во креветот на спиење. Играта малку се одолговлечи, беше речиси полноќ кога легнаа и заспаа. Тоа беше сон од кој никогаш не требаше да се разбудат.

Пред тоа, нивниот татко на сите им дал коктел од разни апчиња и лекови, пишува Вечерњи лист. Децата потоа релативно брзо заспаа. Но, Копиц не очекуваше дека малечките ќе почнат да се будат. Наместо барем тогаш да се откаже од ужасниот план, тој го направи токму спротивното.

Според непотврдените информации кои ги објавува порталот Индекс, тој го фатил својот седумгодишен син за врат, а детето било се уште зашеметено од апчињата, и тргна да го дави. Детето нема шанси. Постои сомневање дека не застанал тука, туку дека го повторил тоа уште два пати, во случајот со неговата седумгодишна ќерка и четиригодишниот син.

Но, се уште не е познато од што точно починале децата и дали им пресудило труењето или задушувањето.

Кога се уверил дека ниту едно од трите деца веќе не дише, пишува Вечерњи лист, едно по едно ги зема во раце и ги однесе до каучот во дневната соба. Ги положи еден до друг и ги стави нивните омилени играчки околу нив.

Во саботата, нешто по полноќ, 56-годишниот Австриец напиша објави и некаков проштален статус на Фејсбук и на Инстаграм.

Збогум на сите, заминувам затоа што не можам повеќе. Љубовта на мојот живот ме напушти затоа што мојата поранешна сопруга беше многу лоша со неа и немам пари. Се што пробав во последната година и половина не ме врати на работа, ниту браќата од масонските ложи не можеа да помогнат, на крајот не ми одговорија ниту на моите повици. Само моите пријатели Манфред, Роланд и братот Хелмут ми помогнаа колку што можеа Сега дојдов до крајот. Значи, збогум, напиша тој на англиски.

Овој статус го забележал еден негов познаник и тој веднаш ја известил полицијата, која веднаш отишла во станот. Но, беше предоцна.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!