Вие имате прво да ја знаете вистината

Што се случи? Велика Британија два месеци живее без мерки, но бројките место да растат се намалија, научниците немаат одговор

Велика Британија, кон средината на јули, направи драматичен пресврт и ги укина скоро сите епидемиолошки мерки, а останаа на сила да ги почитуваат само заразените кои се во самоизолација и нивните контакти. Салите и стадионите се отворија со полн капацитет, а дискотеките и баровите повторно може да работат без ограничување на бројот на луѓе што може да ги примат. Носење маска веќе не е задолжително, но се препорачува во јавниот превоз и во продавниците.


Поради таа одлука се очекуваше нагло зголемување на бројот на заразени, но тоа не се случи.
Врвот на последниот бран во Велика Британија се случи на 17 јули кога имаа 50,000 нови случаи, а бројот на новозаразени потоа се намали и се движеше помеѓу 20,000 и 30,000 во текот на август.

Слична ситуација продолжи и во септември. Најмал број на заразени од ковид по укинувањето на мерките беше на 14 септември, кога беа регистрирани околу 19,300 нови случаи. Од тој момент бројот расте бавно, достигнувајќи 28,108 во четвртокот.

Просекот од седум дена на новозаразените лица во Британија објавен во петокот е 24.561, додека на националното ниво е 27.881.

Во пресрет на укинувањето на мерките, дури 1.200 светски научници потпишаа отворено писмо, објавено на почетокот на јули во престижниот медицински весник Лансет, во кое се критикува владата на Борис Џонсон за спроведување на „неетички експеримент“ што претставува закана за светот.


Британските научници исто така го вклучија алармот. Моделот направен од Империјал колеџ во Лондон предвиде дека укинувањето на сите мерки ќе доведе до значаен трет бран, во кој бројот на хоспитализации ќе скокне, а со тоа и смртта од корона. Тие истакнаа дека постојните вакцини против ковид се многу ефикасни, но не сто проценти, и дека некои луѓе ќе се разболат без оглед на тоа дали се вакцинирани. Тие предвидоа дека над 100,000 луѓе ќе бидат заразени дневно.

Сајмон Кларк, вонреден професор по молекуларна биологија на Универзитетот во Рединг, објасни за Си -Ен -Ен дека пополнувањето на болниците со луѓе кои се доволно болни за да бидат хоспитализирани, но не и на одделение за интензивна нега ќе изврши огромен притисок врз британскиот болнички систем.


Ширењето на инфекцијата како што е забележано во последните два бранови, не се очекува сега, сепак, првенствено поради големиот број вакцинирани граѓани меѓу кои 67 проценти од вкупното население е со две дози, додека 73 проценти со една доза. Тука спаѓаат и децата помлади од 12 години.


Иако веќе три недели бројот на смртни случаи е постојано поголем од 100 умрени на дневна основа, јавноста не беше премногу загрижена за тоа. Минатата зима, бројот на смртни случаи ја надмина бројката од 500 лица дневно. Ова веројатно е дел од причината зошто британската влада продолжува со т.н план А, со вакцинирање на третата доза на возрасни со над 50 години, со вакцинирање на деца на возраст од 12 до 15 години, и повикување на граѓаните да бидат внимателни, рече Џонсон.

Во вторникот на прашањето за повторно воведување на препораката за работа од дома, Џонсон ги истакна придобивките од работата во канцеларија и рече дека В. Британија е една од најслободните општества и една од најотворените економии во Европа.


Според најнови податоци, скоро две третини од вработените поминуваат барем дел од неделата во канцеларија. Ова претставува зголемување до осум проценти во споредба со 57 проценти кои отишле во канцелариите помеѓу 25 август и 5 септември.


Документите објавени од британската влада во вторникот покажуваат дека владата е свесна за опасноста од колапс на здравството доколку бројките продолжат да растат.

Постои неизвесност и можни сценарија во кои здравството е под екстремен и неподнослив притисок. И поради природата на вирусот, не е можно да се гарантира било каков исход се вели во документот.
Јасно е од објавените документи дека бројот на хоспитализации, заедно со процентот на вакцинирани и починати, ќе бидат клучни податоци според кои Британија ќе го прилагоди својот одговор на пандемијата.

Училиштата во Британија се борат да останат отворени по зголемувањето на процентот на заразени ученици, а многу од нив воведоа епидемиолошки мерки, кои владата претходно ги укина. Во области како што се Брајтон и Нортемптоншир, процентот на заразени студенти расте, додека процентот на возрасни со корона се намалува.


Неколку училишта се затворени, а многумина ученици се префрлија со часови преку интернет ,или повторно воведуваат мерки што беа воведени минатата година, како што е држење дистанца и задолжително носење маски во затворени простории.

Во Нортемптоншир, бројот на случаи во училиштата и градинките се зголеми за 115 проценти минатата недела. На почетокот на септември, имаше просечно 40 позитивни случаи дневно, но три недели подоцна дневниот просек се искачи на 190.

Во Херефорд, дошло до жариште во средното училиште Кингстон и поради тоа од вчера е затворено а учениците ќе се вратат на 4 октомври, ако се биде по планот.

Ова се должи на зголемениот број на позитивни тестови за ПЦР, што значи дека веќе не можеме да одржуваме настава со физичко присуство поради недоволниот број на персонал и големиот број на ученици кои не се во училиште, им рече директорот Дејвид Бенет на родителите.

Дефинитивно постои значителен пренос на болеста кај возрасната група од 12-15 години. Всушност, како што стојат работите сега, возрасната група за која зборуваме е групата во која се јавува најголемиот пренос на болеста во моментов, изјави министерот за здравство Крис Вити.

Во следните три недели во средните училишта во Британија ќе пристигнат тимови за вакцинација. Некои училишта веќе објавија дека добиле закани од луѓе кои се противат на вакцинацијата. Здравствените власти рекоа дека децата нема да имаат потреба од родителска согласност за вакцинација, според програмата за вакцинација на училиштето.

Велс и Северна Ирска имаа поголем процент на инфекции минатата недела отколку Велика Британија. Се проценува дека секој 60-ти човек таму бил заразен минатата недела, додека во Британија еден од 90 луѓе имал корона.

Највисок процент од заразените минатата недела беше во Шкотска, каде што секоја 45-та особа имала корона.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!