Вие имате прво да ја знаете вистината

Прво решил да се самоубие, а потоа им го одзел животот на децата за да не биде сам, еве што кажа таткото убиец за настанот што го потресе цел регион

Харалд Копиц, монструмот кој во петокот вечерта ги уби своите три деца, вечерва беше приведен и уапсен од полицијата. Порталот Индекс објави што кажал Копиц во болницата Сестри на милосрдници, каде што бил примен откако се обидел да изврши самоубиство таа ноќ.

Денес Копиц беше префрлен од болницата Сестри на милосрдници во психијатриската болница Врапче. Убиецот цело време бил под полициски надзор во болницата, а попладнево бил под полициска придружба, кога бил префрлен во психијатриската болница Врапче.

Во психијатриската болница мислеле дека нема потреба од понатамошна хоспитализација, па многу брзо го пуштиле од болница, по што бил однесен на распит во криминалистичката полиција.

Индекс објави што кажа Копиц за мотивите на невиденото злосторство во КБЦ Сестри милосрдници.

Австриецот кој ги уби своите три деца, седумгодишните близнаци ( момче и девојче) и четиригодишно момче, во загребска населба Млинови, денес прв пат во болницата зборуваше за неговите мотиви за монструозното злосторство. Пред тоа, лекарите не можеа да разговараат со него.

Копиц во болницата рече дека му е тешко, па додаде дека му е жал што е сеуште жив.

Тој рече дека долго време бил без работа, додавајќи дека се јавил кај пријателите и се обидел да најде работа, но безуспешно. Тој, исто така, рече дека неговата кирија за станот истекла и дека немал каде да оди. Токму тоа го наведува како мотив за незапаметено злосторство, пишува Индекс.

Имено, Копиц во болницата рекол дека поради тоа одлучил да си го одземе животот, а пред тоа и животот на своите деца, за „да не биде сам, туку децата да бидат со него кога ќе умре“.

Истражителите, прво веруваа дека Копиц ги задушил сопствените деца, но како што минувало времето, тие се повеќе се склони кон верзијата според која убиецот прво ги зашеметил своите деца со апчиња, а потоа ги задушил. Копиц, исто така, ја кажа оваа втора верзија на настаните при распитот во болницата.

Обдукцијата на телата на убиените деца заврши, но се прават дополнителни токсиколошки прегледи за да се утврди како се убиени децата, со труење со таблети или со гушење.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!