Вие имате прво да ја знаете вистината

Во окупираното Сараево таа ја загуби раката, а сега стана пратеник во Бундестагот: Раката нема да ми порасне но можам да помогнам

Приказната за Јасмина Хостерт, родена во Сарајка, која на германските избори влезе во германскиот Бундестаг, потсетува на шаблон за филмско сценарио. Таа дојде во Германија на десетгодишна возраст, откако ја загуби раката во 1993 година во Сараево. Поради заразената рана, и требаше помош надвор од градот, кој во тоа време беше изложен на секојдневно гранатирање. Таа пристигна во Бон со нејзиниот татко, а почетокот, како што вели, бил многу тежок.

Без познавање на јазикот, без некои контакти, како и многу бегалци денес, па дури и тогаш, во 1990 -тите, не знаевме како ќе продолжи животот, дали ќе останеме во Германија или не. Мислам дека беше многу позитивно тоа како дете одев на училиште, изјави Јасмина за Радио Слободна Европа пред четири години.

Училиштето и познанствата со врсниците на Јасмина Хостерт и помогнаа брзо да се интегрира во германското општество. Но, проблемот беше да се добие државјанство. Нејзината борба да стане германски државјанин траеше повеќе од една деценија.

Во тие години, кога многу Босанци се враќаа или мигрираа понатаму, излезе закон според кој луѓето што се трауматизирани може да останат. Јас, тогаш како малолетник и без рака, го користев тој закон, иако беше тешко. Морав да одам кај докторот, тие мораа да пишуваат потврди. Сето тоа беше шокантно за мене, бидејќи на крајот на краиштата, останав без рака што нема да порасне, рече таа.

Дипломирала политички науки. Оваа област, вели таа, повеќе и била наметната, бидејќи морала да ги знае законите за да добие документи за постојан престој, пишува порталот Радио Сараево.ба

Како дете, додека другите играа, морав да седам и да читам статии и да знам, кога излезе новиот закон, што тоа значи за мене и за мојот живот. Многу рано видов дека оваа политика има врска со мојот живот, се сеќава таа.

Таа се приклучи на Социјалдемократската партија пред 12 години, и беше кандидат за Бундестагот во 2017. Поради лошите изборни резултати на партијата таа не влезе во германскиот парламент, но дури и тогаш многу јасно кажа дека сака да се вклучи во политиката во иднина. Нејзините активности се фокусирани на децата и младите.

Таа денес има германско презиме и не крие колку и е полесно во германското општество поради тој факт.

Кој вели дека не е така, лаже. Ја почувствував разликата кога имав босанско презиме, секогаш бев странец, мигрант, и бидејќи имам германско презиме, поминувам како Германец, беше искрена Јасмина Хостерт.

Нејзиното семејство живее во Сараево, а таа го посетува својот роден град барем еднаш годишно. Освен што го задржа државјанството на Босна и Херцеговина, за неа беше многу важно да не го заборави својот мајчин јазик.

Забележав дека кога бев во пубертет дека босанскиот јазик почна да ми се губи затоа што не го користев често. Потоа, кога почнав да учам, читав босански весници, посетував форуми на Интернет и читав, и тоа што ми помогна многу е босански музика, посочува таа.

По големиот успех на изборите во Германија, Јасмина за порталот Радио Сараево изјави: Мило ми е што успеавме да ја доведеме СПД на прво место и да му овозможиме на нашиот кандидат Олаф Шолц да добие можност да формира нов Влада. Во моментов се соочуваме со тешки преговори за формирање идна коалиција, а потоа ќе работиме на неопходните реформи што ги ветивме во нашата изборна кампања.

Исто така, таа е среќна поради довербата што и ја укажаа граѓаните на Германија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!