Вие имате прво да ја знаете вистината

Чудо на природата: Во морето израсна огромен вулкан висок 820 метри. Тој не постоеше пред земјотресот во 2018 година (фото)

По големиот земјотрес што се случи во мај 2018 година и беше почувствуван низ целиот свет, се формираше нов масивен вулкан.

На морското дно во близина на источниот брег на островот Мајоте во Индискиот Океан се издига нов огромен вулкан, висок 820 метри, кој не постоел пред земјотресот.

Ова е најголемата активна подморска ерупција досега документирана, пишуваат експертите од истражувањето, како што пренесува Science Alert .


Сеизмичката активност во областа започна на 10 мај 2018 година. Само неколку дена подоцна, на 15 мај, беше регистриран земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, што го потресе блискиот остров.

Научниците тргнаа да го анализираат регионот во февруари 2019 година. Тие користеа сонар за мапирање на морското дно и поставија мрежа од сеизмометри на дното, на длабочина до 3,5 километри.

Во периодот од 25 февруари до 6 мај 2019 година, сеизмометрите снимиле 17.000 сеизмички настани на длабочина од околу 20 до 50 километри под дното на океанот. Сигналите укажуваа на локација на околу 50 километри од источниот брег на Мајота. Таму забележале дека се формирал сосема нов подморски вулкан.


Експертите веруваат дека создавањето на новиот вулкан се случи кога тектонските процеси ја оштетија литосферата (горната мантија), за време на која магмата беше извлечена од резервоарите во астеносферата (област која се протега помеѓу 100 и 200 километри под површината), создавајќи рој земјотреси.

На крајот, овој материјал еруптираше до морското дно и создаде 5 кубни километри лава, по што се формираше нов вулкан.

Студија беше објавена во списанието Nature Geoscience.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!