Вие имате прво да ја знаете вистината

Чудо во Книн, авионот останал без бензин и успеа да слета во планините над Јадранско Море

Денес во попладневните часови, приватен авион принудно слета во Мокро Поље во близина на Книн, дознава Ферал њуз.

Како што се објави Јутарњи лист, на теренот се полицијата и итната медицинска помош, кои успеале да го лоцираат авионот и да стигнат до него.

Во него пронашле две неповредени лица кои им рекле на пожарникарите дека морале да слетаат во таа непристапна област бидејќи наводно останале без гориво.

Дарко Дукиќ, шефот на противпожарната служба во округот, за Радио Книн изјави дека спортски авион со двајца членови на екипажот слетал на ливада кај Мокро Поље, најверојатно поради технички дефект. Авионот не е оштетен, а екипажот е добро, рекол Дукиќ.

По повод овој настан, Дирекцијата за цивилна заштита објави:

Оперативниот центар за цивилна заштита доби информации од Хрватските служби за воздушна навигација за принудно слетување на авиони на локацијата Паџена во шибенско книнската жупанија. Итните служби биле испратени на локацијата. Според првичните информации, нема повредени.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!