Вие имате прво да ја знаете вистината

Од гледањето порнографија луѓето стануваат ќелави: “Порничите” се смрт за косата

Дали сте знаеле дека гледањето премногу филмови за возрасни, меѓу другото, може да предизвикаат гнев, агресија, ќелавост и проблеми со кожата.

На фејсбук страницата, човечката психологија е објавен текстот на авторот на д -р Мустафа Камел, кој напишал 10 негативни ефекти од порнографска содржина врз оние кои редовно го консумираат овој тип на активности.

Имено, прекумерното следење на порнографијата може да има негативни ефекти врз животот на една личност, како што забележа еден од корисниците на социјалната мрежа Кора, па го напиша својот коментар во кој, како што вели, ги видел последиците од порнографијата.

Отпрвин мислев дека сум само интровертна личност. Јас сум толку тивок, не се дружам, па дури и не излегувам од дома. Исто така, во последно време забележав во моето однесување дека ми е тешко да се фокусирам на нештата, најчесто не сум присутен, дури и ги заборавам работите една минута откако ќе се сетам или знам. Мислев дека тоа е нормално или знак на невнимание како што велат, но се покажа дека е само ефект на прекумерна порнографија, напиша тој.

Ефектот од прекумерно следење на порнографијата може да варира од физички проблеми до ментални болести.

Последните, но не и најмалку важните негативни ефекти од зависноста од порнографија се губење на косата и тешка состојба на кожата.

Според мое мислење, зависник од порнографијата страда од губење на косата и иритација на кожата поради менталниот стрес низ кој поминува во животот, вели психијатарот.

Депресивната и несреќна личност губи коса и има иритација на кожата,

Може да има некои недостатоци во исхраната во вашето тело што предизвикуваат појава на акни и губење на косата, вели тој, но кај голем број луѓе тоа се должи на прекумерната порнографија.

Постојат и други негативни ефекти од зависноста од порнографија, како што се еректилна дисфункција, депресија, нулта креативност, социјална изолација, проблеми со фокус и концентрација и многу други.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!