Вие имате прво да ја знаете вистината

Талибаните бесни на свои борци. Да не прават селфиња и да не шетаат по улици како манекени: “Ќе ги бричат на суво”

Талибанците ги предупредија своите борци во Авганистан да не посетуваат туристички атракции и да не прават селфи за да објавуваат на социјалните мрежи, нагласувајќи дека тоа го нарушува статусот на групата, пишува Волстрит Журнал. Илјадници талибански борци се распоредени во главниот град Кабул, откако групата ја презеде контролата врз Авганистан на 15 август.

Кога не се на должност, тие ја обиколуваат околината, одат на излети и посетуваат забавни паркови, со сето оружје и турбани. Талибански борци од други делови на Авганистан, исто така, дојдоа да го посетат Кабул во форма на туристички патувања, објави Волстрит Журнал. Талибанскиот министер за одбрана Мавлави Мохамад Јакуб ги прекори борците за нивното однесување.

Држете се до задачите што ви се доделени. Го нарушувате нашиот статус, кој беше создаден со крвта на нашите маченици, рече тој.

Тој особено ги предупреди борците да не прават селфи со талибанските водачи кога ќе наидат и да не објавуваат слики на социјалните мрежи бидејќи откриваат информации за локацијата и активностите на членовите на групата. Министерот, исто така, го критикуваше начинот на облекување на талибанските борци, наредувајќи им да ја намалат брадата, косата и облеката во согласност со грубите толкувања на исламските правила од групата.

Талибанците со коса до рамената, елегантна облека и очила за сонце и бели патики се вообичаена глетка низ Кабул, објави ВСЖ.

Такво е однесувањето на воените лидери и гангстерите на марионетскиот режим, рече Јакуб, мислејќи на авганистанската влада, поддржана од САД, која беше соборена од Талибанците.

Ако продолжиме да се однесуваме вака, не дај Боже, ќе го загубиме нашиот исламски систем.

Откако ја презедоа контролата врз Авганистан, Талибанците започнаа медиумска офанзива за да ја вратат сликата на поранешната тврдокорна слика од 1996-2001 година. Тоа подразбира, звршување на јавни егзекуции, мажи кои не се молеле во џамиите беа камшикувани, секојдневното движење на жените беше ограничено, а тоа беше гарнирано со строго толкување на исламскиот шеријатски закон.

Сепак, се чини дека Талибанците не ги менуваат многу нивните основни вредности, бидејќи Мула Нурудин Тураби во интервју за Асошиејтед прес рече дека егзекуциите и ампутациите се неопходни казни за одржување на безбедноста во Авганистан.

Исто така, талибанската полиција во рамките на Министерството за промовирање на вредностите и спречување на пороците да делува во согласност со џебниот прирачник на правилата, изјави за Гардијан шефот на покраинската канцеларија на министерството во Кандахар.

Уредбата дозволува употреба на сила за наметнување на талибанското толкување на шеријатот. Тој наредува жените да можат да ги напуштат своите домови само придружувани од машки роднина. Женскиот контакт со мажите, исто така, треба да биде ограничен само на потесното семејство. Правилата бараа задолжителна молитва пет пати на ден и имаа одредби за должината на брадата за мажи, пренесува Al Arabiya News.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!