Вие имате прво да ја знаете вистината

Бебе од Јајце старо девет дена беше позитивно на коронавирус

Присуството на коронавирус беше потврдено кај новороденче на возраст од девет дена во Јајце, објави болницата во централна Босна и Херцеговина.

Мајката одлучи да се тестира за коронавирус откако член на семејството се зарази со ковид.

Поради загриженоста за бебето, мајката се јави во нашата институција каде што го тестиравме детето со брз тест за антиген, кој исто така беше позитивен, и двајцата беа испратени во болницата во Травник, се вели во соопштението од болницата во Јајце.

Според локалните медиуми, здравствената состојба на бебето и мајката е задоволителна. Случаите на инфекција со САРС-КоВ-2 кај доенчиња помали од една година се многу ретки.

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина, инфекција со коронавирус е потврдена кај 218 лица, додека 13 пациенти починале.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!