Вие имате прво да ја знаете вистината

Доктор Несторовиќ открива како да се победат вирусите: Најсилното средство за зајакнување на имунитетот е бесплатно

Слабиот имунитет нема да може да се справи со заканата, и ќе дојде до оштетување на здравјето на личноста и развојот на болести.

Д -р Бранимир Несторовиќ, специјалист по педијатрија со субспецијализација по пулмологија и алергологија, ги открива тајните на алтернативната медицина и дава совети за зајакнување на имунитетот.

Ајурведата е најстариот медицина во светот, вели тој и додава:

Ајурведските растенија имаат одлични ефекти, но според мое мислење, поважен е принципот на доведување на телото во рамнотежа со околината. Принципите на Ајурведата се филозофски, не се работи за лекување на болести, туку за постигнување рамнотежа помеѓу човекот и околината, објаснува докторот.

Според неговот мислење, постојат многу начини за подигнување на имунитетот, еден е прошетка на студен воздух, која трае до еден час. Вториот е престој во сауна, исто така до еден час. Во исхраната, користете храна богата со растителни влакна, зеленчук, морска риба најмалку двапати неделно, по можност печена.

Дефинитивно знаеме дека психолошкиот стрес доведува до сериозно потиснување на имунолошкиот одговор. Стресот активира одговор кој во основа има активирање на симптомот, и сето тоа оди на штета на активноста на имунолошкиот систем и интелектуалните функции. Затоа, постигнување состојба на релаксација, вежби за дишење, добар сон, медитација е секогаш добро за имунолошкиот систем, вели докторот.

Кои три народни лекови ги препорачува за зајакнување на имунолошкиот систем?

На прво место е лист од коприва, на второто секогаш би го ставил лукот, а на трето место оревот. Копривата содржи бројни имуностимулаторни и антиканцерогени супстанции, а лукот и брокулата соединенија кои се со изразени антиоксиданси. Оревот е храна со многу корисни материи.

Несторовиќ верува дека се што помага треба да се искористи. Ако постои ефикасен лек, зошто да не го користите. Ако некое растение има одлични ефекти, на пример имела во регулирањето на шеќерот, како имуностимулатор и антиканцерогено растение, зошто да не го користите.

Имам добар однос со пациентите, па тие ми кажуваат што користат. Огромен број користат некои од методите на алтернативна и комплементарна медицина, но се плашат да му кажат тоа на својот лекар. Употребата на хомеопатијата, како и квантната медицина, експлодира во последниве години, изјави докторот за Новости.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!