Вие имате прво да ја знаете вистината

Кралицата Елизабета покажа емоции, таа за прв пат зборуваше за принцот Филип по неговата смрт, ова никој не го очекуваше

За првпат по смртта на принцот Филип, кралицата Елизабета јавно проговори за нејзиниот покоен сопруг, обраќајќи им се на членовите на шкотскиот парламент на свеченото отворање на новата сесија, на која присуствуваа принцот Чарлс и Камила.

Војводата од Единбург почина во април на 99 -годишна возраст, а кралицата Елизабета му оддаде почит во неколку наврати со пишан збор на социјалните мрежи и официјалните канали, но денес, за прв пат, таа лично се сети на својот покоен сопруг.

Веќе зборував за мојата длабока и вечна наклонетост кон оваа прекрасна земја и за многуте среќни спомени што ги имавме јас и принцот Филип. Често се вели дека луѓето се тие што прават едно место. И малку се тие места каде што е ова поголема вистина отколку во Шкотска, како што имавме можност да видиме во последно време, рече кралицата, додавајќи дека и покрај тешките околности со кои многумина се сретнале во последните 18 месеци, може да се видат безброј примери на издржливост и добра волја.

Кралицата тогаш рече дека нејзиниот внук принцот Вилијам, кој беше висок комесар, и кажал многу охрабрувачки приказни и сведоштва од прва рака за луѓе и заедници низ Шкотска кои се обединија во заштитата и грижата за најранливите и изолирани.

Следниот месец ќе присуствувам на настаните Cop26 во Глазгов. Додека лидерите се собираат за да се справат со предизвиците на климатските промени, очите на светот ќе бидат вперени кон Обединетото Кралство, а особено Шкотска. Шкотскиот парламент, како и сите парламенти, има клучна улога во создавањето на подобра и поздрава иднина за сите нас, но и во вклучувањето на луѓето што ги претставуваат, особено нашите млади луѓе, рече кралицата Елизабета.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!