Вие имате прво да ја знаете вистината

Чудо во Велика Плана: Насекаде одат боси и не им требаат чевли-необична семејна традиција која се пренесува од колено на колено (фото)

Семејството Младеновиќ се шетаат боси насекаде со децении, стапалата им се цврсти како дабови кора.

На некој тешките животни околности го определија да биде гол и бос, а дрвосечачот Ѓорѓе Младеновиќ од Стари село кај Велика Плана одлучи да оди без чевли, вели дека тоа најмногу му се допаѓа. Можете да го најдете бос во шумата додека подготвува дрва, ливади или полиња, а многумина се колнат дека го виделе како носи чевли само еднаш во животот, кога на Божиќ отишол на снег да бара свето дрво.

Најчесто сечам во шума, но играм фудбал и возам камион, и сето тоа ми е најлесно кога работам бос. Понекогаш се случува да ми се заглави трн или камен, но наскоро испаѓа или го вадам, навикнат сум на тоа – рече овој босоног дрвосечач.

Традицијата на одење боси со фамилијата Младеновиќ се пренесува од генерација на генерација. Ѓорѓе не е единствениот што шета без чевли и чорапи, туку и целото негово семејство.

Сите обврски околу куќата ги работам без чевли, па затоа сум навикнат на тоа од детството. Кога е малку постудено, петиците пукаат но не е страшно, сега нашите стапала се цврсти како дабови кора. Пред повеќе од дваесет години, трн од слива ме избоде и велат дека е опасно, но по две години тој трн сам испадна и немав последици – рече таткото на Ѓорѓе, Живорад.

Освен што шетаат боси низ селото, семејството Младеновиќ активно играат и голем фудбал, игнорирајќи го фактот дека не им требаат чевли.

-Теренот е близу до нашата куќа, секогаш кога се игра фудбал, јас им се придружувам. Комшија од соседното село влезе во дуел со мене и ме удри во нозете. Kaj мене немашe ништо, тој го повреди своето, многумина не веруваат, но имаме сведоци – додаде Ѓорѓе.

Она што е сигурно е дека членовите на ова семејство имаат корист, бидејќи за разлика од другите, тие не трошат многу пари на работа и свечени чевли, патики и чизми.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!