Вие имате прво да ја знаете вистината

ПОСЛЕДНО ЗБОГУМ ПРИЈАТЕЛЕ! Александар Вучиќ пристигна на погребот на Иван Тасовац! Неговата смрт многу го потресе (фото)

Директорот на Белградската филхармонија, Иван Тасовац, бееше погребан денеска во 15 часот во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград.

На погребот присуствуваа бројните членови на семејството и пријателите, а претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пристигна на Новите гробишта во црно одело и носи голем букет бели цветови.

Иван Тасовац ненадејно почина во својот дом во Белград на 29 септември. Брзата помош пристигнала на лице место и безуспешно се обидела да го реанимира. Имаше 55 години. Тој беше директор на Белградската филхармонија од 2001 до 2013 година.

Да потсетиме, претседателот Вучиќ зборуваше пред неколку дена и истакна дека е многу потресен од веста за ненадејната смрт на голем пријател.

Бев крајно погоден од веста за ненадејната смрт на Иван Тасовац, голем пијанист и уметник, и пред се исклучителен човек, искрен пријател и соборец. Иван го посвети својот живот на најголемите човечки вредности- уметноста и љубовта кон татковината, што ги изрази на својот софистициран и единствен начин со музика, неисцрпна енергија и креативност по кои ќе биде запаметен во највисоките уметнички и интелектуални кругови. Немилосрден борец за софистицираност против вулгарности, за значење во површноста, Иван остави најдлабока трага на уметничката сцена, но и во срцата на сите нас што имавме чест да го запознаеме. Почивај во мир, пријателе, и ќе ја продолжиме борбата за уште подобра и посилна Србија, за која и ти живееше, напиша тогаш српскиот претседател на Инстаграм.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!