Вие имате прво да ја знаете вистината

Ќе морам да ве разочарам, ајварот не е многу хранлив, затоа треба да се користи на овој начин

Кога знаеме дека за една тегла ајвар се потребни три килограми свежа пиперка, се поставува прашањето – што недостасува од хранливите материи по обработката на овој зеленчук?

Постојат два начина за подготовка на ајвар, со мелење и сечкање на црвена пиперка, а д -р Воислав Перишиќ објаснува што е подобро и дали витамините се зачувани во ајварот.

Ако пиперката се меле, тогаш влијае врз транзитот на хранливи материи низ цревата, перисталтиката е побрза и вие се празнете побрзо. Ајварот е вкусен, но неговата хранлива вредност е релативно мала, изјави Перишиќ за ТВ Прва.

Покрај тоа што има малку калории, ајварот го забрзува варењето на храната, па докторот го препорачува како намаз – наутро или навечер, и како ужинка. Но, за да имате дигестивен ефект, мора да јадете значителна количина – до 10 лажици.

За разлика од зимницата, за која Перишиќ вели дека нема многу корисни ефекти, бидејќи „нема ферментација“, киселата зелка е „крал на зеленчукот“, бидејќи количината на витамин Ц се зголемува со процесот на киселење.

Киселата зелка има многу витамин Ц, антиоксиданси и пробиотици. Расолот е најхранливата течност што се добива со ферментација на зелка. Киселата зелка е подобра од обичната, бидејќи е полна со пробиотички супстанции.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!